patička

6 stagnací dle TCM

 

Pro veškeré lidstvo, rostliny, živočichy a přírodu obzvláště je typický pravidelný a rovnoměrný pohyb a koloběh energií. Když něco někde stagnuje, tak to není nikdy dobře. Stačí se podívat na tlející vodu ve slepém rameni řeky. Umírněný, klidný a pravidelný pohyb všech energií je pak i základem čínského zdraví, neboť jakékoliv narušení této energetické rovnováhy vyústí v různé potíže a nemoci.

Nejčastější příčinou nemocí jsou v dnešní době nadměrné či negativní emoce, hektický způsob života, stresové chování a v neposlední řadě současná strava se vším všudy - nepravidelná, nadměrná či nedostatečná, nekvalitní, jednostranná, hltavá, těžká a tučná, průmyslově zpracovaná, geneticky modifikovaná, chemicky ošetřená, konzervovaná, aromatizovaná, přibarvovaná, emulgovaná, homogenizovaná, pasterizovaná, ozářená…

Nejen dle TCM se však také „časy mění, ale lidé zůstávají stejní“, jak říká jedno latinské přísloví. Na počátku čínské medicíny, cca před 3 000 lety, se ponejvíce léčilo tzv. napadení zevním chladem do 6 vrstev SHAN HAN LUNG (nemoci z nachlazení v době ledové). Daleko později převládalo hlavně léčení nemocí vzniklých tzv. napadením zevním horkem do 4 vrstev WEN BING (mor, přenosné infekční nemoci apod.). Dnešní dobu můžeme z hlediska čínské medicíny směle označit, že je to doba blokád YU nebo stagnace ZHI a doba vnitřního či skrytého (latentního) horka RE. Tento specifický druh horka RE vzniká nejčastěji z nadměrného očkování, užívání hormonů (kortikoidů, antikoncepce), chemizací potravin, ale také z předchozí uváděné stagnace. K nemocím, vzniklým z těchto příčin pak patří kupř. rakovina, civilizační nemoci (srdečně cévní nemoci, obezita, vysoký krevní tlak, dna, cukrovka), alergie, ekzémy, astma, chronický únavový syndrom, různá psychická onemocnění, autoimunitní nemoci, roztroušená skleróza apod.

Tyto 3 fáze příčin nemocí lze dnes připodobnit ke světovým válkám:

  • 1. světová válka by odpovídala napadení zevním chladem (válčilo se pomalu, vojenský arzenál se skládal z pušek, bodáků a jednoduchých kanónů, následky po válce byly snáze odstranitelné…).
  • 2. světová válka by se v našem pomyslném žebříčku dala přirovnat k napadení zevním horkem (rychlejší válečné postupy a i zbraně byly razantnější - samopaly, kulomety, děla, tanky, kaťuše, letecké bomby, chemické zbraně, delší regenerace a přetrvávající následky…).
  • 3. světová válka by pak odpovídala dnešním nemocem, neboť ta již v podstatě začala a to různými konflikty po celém světě jako je terorismus po celém světě, dvojčata v New Yorku, regionální konflikty (Sýrie, Irák, Ukrajina, Afghánistán, Afrika atd.), které mohou kdykoliv přerůst v celosvětový konflikt. Kupř. nekonečný boj Izraelců s Palestinci v pásmu Gazy, kdy vinou ostřelování jednoho nepřátelského území jsou pak zabiti i vlastní civilisté či sebevražedné útoky lze přirovnat k dnešním autoimunním nemocem, kdy organismus napadá své vlastní zdravé buňky, stejně tak různé rozmíšky, kdy vše jakoby bují a vře pod pokličkou a jen čeká na vhodnou příležitost vybouchnout, můžeme směle přirovnat k vnitřnímu skrytému horku RE či zase pak třeba terorismus ke skryté blokádě apod.

 

TCM rozlišuje 6 stagnací na různých energetických úrovních:

  1. Stagnace energie čchi QI ZHI
  2. Stagnace krve YU XUE
  3. Stagnace horka RE
  4. Stagnace vlhka SHI
  5. Stagnace hlenu TAN
  6. Stagnace potravy JI SHI

 

1. Stagnace energie čchi QI ZHI

Energie čchi Qi si lze představit jako rychlost a výkon motoru.

Stagnace energie čchi Qi odpovídá přerušované jízdě „ s přískoky“, občasným zpomalením a opět náhlým zrychlením. Za tuto nevyrovnanou jízdu jsou odpovědny ucpávající se trysky (z vnitřních nečistot kupř. z potravy) či odcházející svíčky (z emocí). Takový motor pak jede pouze na 2 válce a ne na plný výkon, časem se hltí, vaří, až se ve finále může i zadřít.

Stagnace je dle TCM jednou z nejzávažnějších příčin nemocí a potíží v dnešním moderním světě. Typické jsou pro ni neurčité a těžko popsatelné příznaky, které se stěhují z místa na místo, a navíc se jejich intenzita rychle mění a střídá. Jako když se někde něco neustálé přelévá a stále se to nemůže ukotvit - tento stav lze přirovnat k sezení na nafouknutém balónu, kdy marně hledáme ve vesmíru pevný bod k podepření…Takový člověk popisuje potíže jako tlak, těžko lokalizovatelné bolesti, nafouknutí, napětí, roztažení, stažení, pocit knedlíku či švestky v krku, pocit nateklého krku, zablokování, obtížné polykání, krátký dech s nedodechnutím, vzdychání, zívání, útlak, tíseň, sklíčenost, rychlé střídání nálad, vnitřní neklid, melancholie, střídání zácpy a průjmu, distenze, diskomfort apod.

Jazyk je normální světle červené barvy s lehce červenými okraji a event. drobnými punkty na špičce jazyka.


Bylinné směsi:

CHAI HU SHU GAN WAN je nejsilnější bylinnou směsí u primární stagnace energie čchi jater GAN QI ZHI, hlavně tam, kde jsou trávicí obtíže způsobeny psychikou.

JIA WEI XIAO YAO WAN je zase nejčastěji užívanou bylinnou směsí západní populace u sekundární stagnace energie čchi jater GAN QI ZHI, jež se mění na vnitřní horko RE. Původně totiž bylo nejprve oslabení energie čchi sleziny PI QI XU (nebo oslabení krve XUE XU), v důsledku čehož průtok energie čchi QI a krve XUE „zastagnoval“ a posléze se přeměnil na horko RE. Relativní nadbytek jaterní energie čchi GAN QI ZHI pak utiskuje slezinu PI, jež nemůže produkovat krev XUE a o chození v kruhu je tak postaráno…Často se kombinuje s TAO HONG SI WU WAN (při nedostatečnosti krve XUE XU), při nedostatečnosti jinu ledvin SHEN YIN XU s pseudohorkem s YI GUAN WAN a při nedostatečnosti jinu jater GAN YIN XU a horkem v srdci XIN RE s SUAN ZAO REN WAN.

XIAO YAO WAN je identická směs s předchozí, liší se pouze tím, že neodstraňuje vnitřní horko RE - má o 2 byliny méně. Každá stagnace se však většinou přeměňuje na horko RE, někdy již po 2 - 3 týdnech, záleží též na konstituci člověka. Proto je tato bylinná směs v praxi spíše méně než více používána, na rozdíl od předchozí JIA WEI XIAO YAO WAN, jež naopak zažívá doslova boom, obzvláště u žen.

BAN XIA HOU PO WAN je excelentní směs na stagnující energii QI ZHI a to jater GAN, žaludku WEI, plic FEI a srdce XIN, jejichž energie čchi stoupá v protisměru QI NI, tedy vzhůru. Posléze se mění na horko v srdci RE XIN, které zneklidňuje ducha SHEN. Je to takový přírodní Diazepam, obzvláště vhodný pro ženy, u nichž dominuje vzdychání, pocit tlaku na hrudi, pocit knedlíku a hlenu v krku.

SHU GAN WAN je podobná směs jako Souznění kouzelné proměny, ale na rozdíl od ní zde jsou převážně trávicí potíže způsobené více nevhodným stravováním než psychikou. Stagnující jaterní energie čchi GAN QI ZHI napadá žaludek WEI a od toho se i odvíjejí příznaky nafouknutí, nadýmání, bolesti v podžebří, střídání zácpy a průjmu, často se objevují tyto potíže po operaci žlučníku.

2. Blokáda krve YU XUE

Krev XUE si lze představit jako palivo v motoru (benzín).

Blokáda krve XUE odpovídá zalomení přívodní hadičky od benzínu, takže i jízda a výkon motoru dle toho pak i následně vypadají. Záleží na míře zalomení a poškození hadičky, stejně jako na tom, kolik paliva tudy projde, tedy o jak velkou blokádu se jedná.

Kupř. blokáda krve XUE v srdci se projevuje ostrými či bodavými bolestmi na prsou, vyzařujícími do levé paže nebo pod lopatku, bušením srdce, arytmiemi a extrasystolami (nepravidelným přeskakujícím pulsem), pocitem stažení a tlaku na hrudi, nafialovělými rty a nehty – tedy všemi známkami chronické srdeční ischemické choroby s vysokým cholesterolem v krvi, jež blokuje srdeční cévy, což posléze může skončit až srdečním infarktem.

Blokáda krve YU XUE je podstatně závažnější než stagnace energie čchi QI ZHI a často jdou spolu ruku v ruce - tam, kde nejprve vznikne stagnace, dosti často se později zákonitě vytvoří i blokáda krve YU XUE. Typické jsou pro ni ostré, fixní, vrtavé a bodavé bolesti, které jsou přesně lokalizovatelné, jsou soustředěné na jedno místo a necestují, mohou se zhoršovat v noci, dále tmavá načernalá pleť, nafialovělé rty, nehty a žíly, nepohyblivé bulky v břiše, stavy po poranění a úrazech a nafialovělý jazyk. V západní medicíně může tomuto stavu odpovídat kupř. rakovina, angina pektoris, infarkt myokardu, hemeroidy, varixy, karpální tunely, cysty, myomy, nádory apod.

 

Blokáda krve z nadbytku YU XUE SHI:

Nafialovělý, ztrnulý a nateklý
jazyk se znatelnými
fialovými
cévami na levém okraji.

Jazyk nafialovělý na
červeném podkladě.


Blokáda krve z nedostatku YU XUE XU:

Jazyk je bledofialový.

Bylinné směsi:

YU XUE WAN je vlajkovou lodí na veškeré blokády krve YU XUE z nadbytku SHI. Jedná se hlavně o nádory, lupenky, revmatoidní artritidu, ischias apod.

XUE FU ZHU YU WAN je směs na blokádu krve v játrech GAN YU XUE, spojenou současně se stagnací energie čchi v játrech GAN QI ZHI, projevujícími se silnými, ostrými, fixními a chronickými bolestmi od pasu nahoru - bolesti v podžebří, na hrudi, na hlavě, neuralgie trojklanného nervu, bolesti hrudní a krční páteře…díky stagnaci a blokádě se objevuje horko RE či oheň HUO, jež zneklidňuje srdce a objeví se deprese, střídání nálad, bušení srdce, nespavost, pocit horka na hrudi či hypertenze. Často se tato směs podává spolu s LONG DAN XIE GAN WAN, obzvláště po operaci dělohy a žlučníku.

DAN SHEN YIN WAN je podobná směs jako předchozí (stagnace energie čchi QI ZHI a blokáda krve YU XUE) jen s tím rozdílem, že tato je cíleně zaměřena na blokádu krve v srdci XIN YU XUE, jež napadá žaludek WEI. Typické jsou ostré bolesti na hrudi, extrasystoly a arytmie. Používá se kupř. u angíny pektoris či u chron. zánětu slinivky či žaludku.

JIN GU DIE SHANG WAN odstraňuje blokádu krve z nadbytku YU XUE a stagnaci energie čchi QI ZHI, které vzniknou při jakémkoliv úraze, poranění či po operaci. Používá se při zlomeninách, vykloubeninách, výronech, natržení svalů a vazů, namožení svalů po sportovním výkonu a pro rychlejší regeneraci po sportovním výkonu. Rovněž zmenšuje otoky a tiší bolest v postižené oblasti. Vhodným doplňkem je pak Šaolinový olej, který se používá zevně k prokrvení dané oblasti.

TONG JING WAN rozprouďuje blokádu krve YU XUE v podbřišku a utišuje bolest. Je zacílena na bolestivou menstruaci či vynechání menstruace. Bolesti jsou ostré s křečemi v podbřišku (před i po menses), opožděným nástupem menstruace, někdy až úplnou zástavou. Menstruační krev je tmavě purpurová až nachová s přítomností sraženin.

HAI ZAO YU HU WAN rozprouďuje blokádu krve YU XUE a hlen TAN v horním ohništi SHANG JIAO. Jedná se zde hlavně o zvětšenou štítnou žlázu (strumu), různé cysty či nezhoubné nádory štítnice, zduřelé mléčné žlázy při kojení apod.

GUI ZHI FU LING WAN rozprouďuje blokádu krve  YU XUE ve spodním ohništi a rozpouští nahromaděné sraženiny - myomy, cysty, endometriózu, eroze děložního čípku, lze použít i při zánětu malé pánve či zástavě menstruaci, bolestivé menstruaci nebo po porodu při zadržení očistků.

3. Stagnace horka RE

Horko RE je jednou z dalších nejčastějších příčin nemocí. Pokud v TCM mluvíme o „vyloučení horka RE“, myslí se tím obvykle nejen samotné horko RE, ale i vyloučení škodlivého vlhka a horka SHI/RE, ohně HUO či horkého toxinu RE DU. V praxi se setkáváme nejčastěji s 2 typy horka:

  1. Horko RE, jenž je většinou ve stavu nadbytku a je často kombinované i s vlhkem SHI.
  2. Skryté (latentní) vnitřní horko RE, které vzniká nejčastěji stagnací energie čchi QI ZHI.

1. Horko RE z nadbytku

je v praxi velice často spojené se stagnací vlhka SHI, takže pak se většinou mluví o stagnaci vlhka a horka SHI/RE:

Vlhko a horko SHI/RE z nadbytku odpovídá přehřátému motoru, který dostává nekvalitní benzín. Přehřátý motor je buď důsledkem agresivní jízdy brzda – plyn (nesprávná životospráva – strava a způsob života) nebo důsledkem jízdy na plný plyn (nadměrný stres). Nekvalitní benzín v našem případě představuje špatné stravování se vším všudy (nadměrné, nepravidelné, jednostranné apod.). To vše vede k obrazu „horkých trubek, ve kterých teče kalná voda“. Horko odpařuje vodní část a tak ještě více zahušťuje kal, který se usazuje na stěnách trubek, ucpává je, koroduje..

Kupř. horko a vlhko v dráze jater a žlučníku se projevuje vysokým krevním tlakem (kal se usazuje na stěnách trubek a zmenšuje jejich průměr), zvýšenými tuky a cholesterolem v krvi (zahuštěný kal), dnou a revmatoidní artritidou (ucpávání trubek), žlučníkovými či ledvinnými kameny (horko zahustí vlhko, vytvoří se bláto, jež se nalepí na sebe a vnikne písek či kameny), zánětem žlučníku a žlučových cest, bolestmi v podžebří, hořkou chutí v ústech (horko), lepkavou chutí v ústech (vlhko), pocitem horka a tíže v těle, zarudlou a mastnou pletí, zácpou (horko) či naopak řídkou stolicí.

Vlhko a horko SHI/RE je charakterizováno těmito stavy:
  • sezónní charakter (v létě a v pozdním létě se objevují trávicí potíže, močové apod.)
  • dlouhotrvající rozvoj nemoci (horko RE postupně a pozvolna kondenzuje tělesné tekutiny JIN YE na vlhko SHI)
  • často se přeměňuje na hlen TAN, většinou na horký hlen TAN RE (horko RE kondenzuje tělesné tekutiny JIN YE)
  • různorodé příznaky - kupř. někdy průjem (z vlhka SHI) a někdy zácpa (z horka RE), pocit vnitřního horka (RE) se studenými končetinami apod.
  • vlhko/horko SHI/RE zraňuje jin YIN - kupř. při dominaci horka RE nad vlhkem SHI se objevují typické příznaky vlhka a horka SHI/RE, ale jazyk je bez povlaku (nedostatek jin YIN XU)
  • vlhko/horko SHI/RE se často mění na horký toxin RE DU – typické je horko, otok, bolest a hnis (kupř. na kůži bakteriální infekce s hnisavým výtokem)
  • vlhko/horko SHI/RE zraňuje slezinu PI a žaludek WEI a to více, než samotné vlhko SHI – vlhko SHI zraňuje čchi sleziny PI QI XU a horko RE zraňuje jin žaludku WEI YIN XU a energii čchi žaludku WEI QI XU

Typické příznaky vlhka a horka SHI/RE jsou mnohočetné, jako je mastná kůže, únava, bolesti svalů, noční pocení, pocit horka, sálání horka na kůži, nechutenství, tlak kolem pupíku, pocit tíže těla a hlavy, nevolnost, zvracení, napětí a tlak v břiše, lepkavý pocit v ústech, žízeň bez chuti pít, zkalená moč, malé množství tmavé moče, obtížné močení, měkká a páchnoucí stolice. Patří sem různé kožní nemoci, jako jsou ekzémy, akné, herpes apod.

U převahy horka RE nad vlhkem SHI se objevují tyto příznaky: výrazná horečka či výrazný pocit horka, červený obličej, ale kůže není mastná, zarudlé oči, závratě, bolesti hlavy, sucho a hořko v ústech, žízeň, podrážděnost, neklid, hyperaktivita, úzkosti, nespavost, hlad bez chuti k jídlu, zácpa, malé množství tmavé moče, červený jazyk nebo okraje, lepkavý suchý žlutý povlak.

U převahy vlhka SHI nad horkem RE se objevují tyto příznaky: horečka či pocit horka, nažloutlý obličej, mastná kůže, pocit tíže v hlavě a v očích, sladko a lepkavý pocit v ústech, bez žízně, chuť na vlažné, únava, polehávání, pocit tlaku na hrudi, vyhledává klid, není podrážděný, nechutenství, hlenová či vodnatá stolice, zkalená moč, jazyk s bílým lekavým či žlutým lepkavým povlakem.


Bylinné směsi:

XIE XIN JIAN WAN jak již název napovídá, vysušuje vlhko a horko SHI/RE ze střev CHANG a ze žaludku a sleziny PI/WEI. Na rozdíl od bylinné směsi SHEN LING BAO HE WAN, která se rekrutuje ze stavu nedostatku, tak tato se používá u stavů nadbytku vlhka a horka SHI/RE s příznaky jako jsou bolesti břicha po jídle, hojně větrů, nafouknutí, řídká stolice či průjem s hleny, pálení žáhy, říhání, zápach z úst, ucpaný nos či naopak lepkavý hustý výtok z nosu, afty, krvácení z dásní, mastný obličej, akné, ekzémy na hlavě, potí se, v noci chrápe…Často se kombinuje s bylinou směsí BAI TOU WENG WAN u Crohnovy choroby či ulcerosní kolitidy či s bylinou směsí HUANG QIN WAN nebo HUANG LIAN JIE DU WAN u seboroické dermatitidy a lupénky apod.

LONG DAN XIE GAN WAN ochlazuje oheň jater a žlučníku GAN/DAN HUO a vylučuje vlhko a horko z jater a ze žlučníku GAN/DAN SHI/RE. Jedná se vždy o stav nadbytku. K příznakům patří bolesti v podžebří, zácpa, zarudlé oči, hořko v ústech, snadná výbušnost, tmavá žlutá moč, ekzémy, gynekologické záněty, ekzémy, bolesti při močení. Často se kombinuje kupř. s bylinnou směsí XUE FU ZHU YU WAN (při blokádě krve YU XUE), při vzestupu jaterního jang s bylinou směsí TIAN MA GOU TENG WAN (migrény, hypertenze) apod.

HUANG LIAN JIE DU WAN se podává u všech stavů se známkami zánětu - zarudnutí, bolesti, otoku, teplotě a omezení funkce (zootechnika). Vylučuje vlhko a horko SHI/RE, oheň HUO a horký toxin RE DU ze všech tří ohnišť a ochlazuje horko v krvi XUE RE. To vše z ní činí excelentní směs, jež má široké pole působnosti a využití, obzvláště v dnešní době. Užívá se při akutních a chronických zánětech - dýchacích, kožních, trávicích, močových atd.

CHUAN XIN LIAN WAN je podobná směsi HUANG LIAN JIE DU WAN s tím, že kromě obligátního vyloučení horka a vlhka SHI/RE, horkého toxinu RE DU a horka z krve RE XUE navíc vylučuje i horký vítr FENG RE. Spolu s předchozí směsí jsou nejsilněji působícím „širokospektrálním antibiotikem“.

WU WEI XIAO DU WAN obsahuje 5 bylin, které vylučují horký toxin RE DU z kůže a krve, ochlazují horko RE a horko v krvi RE XUE. Její doména je hlavně u kožních zánětlivých, hnisavých a chronických onemocnění jako je akné, furunkly, abscesy, infikované ekzémy, opary, lupénka apod.

GAN/DAN SHI/RE JIA JIAN WAN je podobná směsi LONG DAN XIE GAN WAN, ale je podstatně silnější ve vylučování horka a vlhka z jater a žlučníku GAN/DAN SHI/RE a navíc i vylučuje vítr FENG, jež způsobuje svědění kůže. Proto se používá hlavně u kožních nemocí (lupénka, mokvavý a svědivý ekzém, pásový opar, bércové vředy, akné, opruzeniny v podpaží a v tříslech apod.), ale i u gynekologických nemocí (žluté svědivé výtoky a mykózy, genitální opary či bradavičky apod.) či zánětů žlučníku, polypů ve žlučníku apod. Často se kombinuje kupř. s bylinnou směsí HUANG QIN WAN nebo HUANG LIAN JIE DU WAN či s bylinou směsí RE XUE WAN u kožních nemocí.

DAO CHI WAN ochlazuje horko a oheň ze srdce XIN RE/HUO, horko v krvi RE XUE a uvolňuje močení. Používá se u stavů nadbytku ohně v srdci XIN HUO (nespavost, noční děsy), jež se přenáší do tenkého střeva (afty, záněty dásní, bolesti zubů) a do močového měchýře (záněty ledvin a močových cest, pálení při močení, krev v moči). Často se používá u žen s chronickými záněty močových cest, u kterých se nemusí najít žádná příčina, neboť dle TCM se jedná o emoční blok.

ZUO JIN WAN ochlazuje horko jater GAN RE a stahuje vzbouřenou žaludeční energii čchi QI NI. Tento stav se projevuje bolestmi v podžebří, pálením žáhy, kyselým říháním, někdy i zvracením, kyselostí či hořkem v ústech.

BAI TOU WENG WAN vylučuje horký toxin RE DU ze střev a ochlazuje horko v krvi RE XU, vždy se jedná o stav nadbytku. K typickým příznakům zde patří bolesti břicha s průjmy s hlenem či krví, nucením na stolici či pálení v konečníku. Používá se u zánětů střev jako je ulcerózní kolitída či Crohnova choroba.

RE XUE WAN ochlazuje horko ve vrstvě krve RE XUE, vylučuje oheň HUO a to jak z nadbytku SHI, tak i z nedostatku, posiluje tělesné tekutiny JIN YE a nedostatečný jin YIN XU. Užívá se u celé řady nemocí z napadení horka, jako kupř. u kožních nemocí (ekzémy, lupénka, kopřivka), ale i autoimunních chorob, cukrovky, krvácivých projevů nemoci, nemocích vzniklých po očkováních (i lze užít tuto směs jako prevenci před nežádoucími účinky z očkování), při akutních, infekčních či epidemických chorobách.

LI DAN WAN vylučuje vlhko a horko ze žlučníku a jater GAN/DAN SHI/RE a rozpouští žlučové kameny. Oproti bylinné směsi LONG DAN , která více ochlazuje horko RE, tak tato směs více vylučuje vlhko SHI. Používá se u žlučníkových kamenů či zánětů.

BA ZHENG WAN vylučuje vlhko SHI a ochlazuje horko RE a oheň HUO z močového měchýře PANG KUANG a odblokovává bolestivé močení. Typické příznaky jsou ztmavnutí moči, bolestivé močení, pálení či řezání při močení, někdy i krev v moči, ostré bolesti v podbřišku, horečka a srdeční neuróza. Používá se u zánětů močových cest, zánětů ledvin, zánětů prostaty či u močových a ledvinových kamenů.

QIAN LIE SHU LE WAN vylučuje vlhko a horko SHI/RE a rozprouďuje blokádu krve YU XUE ve spodním ohništi XIA JIAO, posiluje energii čchi sleziny PI QI XU a odvádí vodu SHUI (působí močopudně) a zmenšuje otoky. Používá se nejčastěji u prostatických obtíží jako je akutní či chronický zánět prostaty, zvětšená prostata či rakovina prostaty.

PI PA QING FEI YIN WAN ochlazuje horko v plicích FEI, vylučuje horko a vlhko z plic FEI SHI/RE, horko RE z hlubší 2. vrstvy QI a horký vítr FENG RE a horký toxin RE DU z kůže. Tento stav vzniká tam, kde je již predispozice horka v plicích FEI RE, na které nasedne zevní škodlivý horký vítr FENG RE, což způsobí jednak dýchací potíže (bronchitidy, pneumonie, akutní a chronické záněty dutin, chronické rýmy s ucpaným nosem, nosní polypy) nebo kožní potíže typu akné u teenagerů, rosaceu (růžovku) či nafialovělý „alkoholový nos.

JIE BAI WAN ochlazuje vlhko a horko SHI/RE ve středním ohništi (slezina, žaludek), harmonizuje vztah mezi slezinou PI a žaludkem WEI a rozprouďuje blokádu krve YU XUE. Projevuje se bolestmi břicha po jídle, překyselením žaludku a střevním diskomfortem, což se v praxi klasifikuje jako vředová choroba žaludku a dvanácterníku, akutní a chronická gastritída apod. Rovněž podstatně urychluje odbourávání alkoholu z organismu.

JIA WEI XIAO YAO JIA JIAN WAN ochlazuje horko v krvi RE XUE, vylučuje horký toxin RE DU z kůže, rozprouďuje blokádu krve YU XUE a harmonizuje koncepční dráhy CHONG a REN MAI. Typické je akné u žen, které se objevuje po vysazení hormonální antikoncepce.

XUAN BI WAN vylučuje vlhko a horko SHI/RE (více vlhko SHI než horko RE) ze spojek drah LUO a utišuje bolest. Projevuje se nejčastěji jako zarudlé, bolestivé a oteklé klouby - dna, revmatoidní artritis, revmatická horečka. Často se používá v kombinaci se směsí CHUAN XIN LIAN WAN.

2. Skryté (latentní) horko RE

vzniká nejčastěji ze stagnace energie čchi QI ZHI, tedy buď z emocí anebo po napadení zevní škodlivinou BIAO XIE QI, jež však neprojeví žádnými příznaky či potížemi a škodlivina tak vniká vesele dále do hloubky, kde se po čase přeměňuje na latentní (skryté) horko REL, které bývá doprovázeno i vlhkem SHI - kupř. napadení větrem FENG na jaře se později v létě projeví zánětlivými průjmy, napadení vlhkem SHI na podzim se později v zimě projeví záněty dýchacích cest s kašlem apod. Při napadení zevním horkým větrem FENG RE se projeví příznaky ihned, nemoc je na povrchu a stav se dá i poměrně snadno zaléčit, na rozdíl od napadení latentním horkem REL, kdy se příznaky objevují pozdě, horko je v hloubce, stav je vážnější a nesnadno jej i pak léčit. Hlavní příčinou je vždy nedostatečnost esence ledvin SHEN JING (hlavně jinové složky SHEN YIN XU) a imunizace (očkování), jenž přímo „vlévá horký toxin RE DU“ do té nejhlubší vrstvy, a to do vrstvy krve XUE. Při běžných infekcích se totiž normálně dostává škodlivina do povrchové vrstvy WEI, což vede pak i k vytvoření imunity proti virům a baktériím. Pokud kupř. v zimě si neochráníme svoji ledvinovou esenci JING SHEN, tedy doslova ji neuzamkneme do své zlaté skříňky (místo klidu, tepla a odpočinku ji naopak v zimě ze sebe „ždímáme“ - nadměrné jídlo, pití, sex, sport, psychická a fyzická zátěž atd.), tak důsledky se na jaře dostaví v podobě různých alergií, ekzémů, častých a opakovaných nemocí, chronických nemocí apod. Podobně i emoce, duševní neklid, přepracování a nadměrné starosti oslabí esenci ledvin SHEN JING či způsobí stagnaci energie čchi QI ZHI, jenž se později změní na horko RE, jež zase „spálí“ jin ledvin SHEN YIN XU…Rovněž v poslední době nesmíme zapomenout na podstatný fakt, že kromě očkování se na vzniku latentního horka REL podílí velkou měrou i užívání hormonů (kortikoidů, antikoncepce či hormonů štítné žlázy) a antibiotik, které obzvláště podávané při virózách (ne při bakteriálních zánětech) „zatlačují“ škodlivinu do hlubších vrstev, která se zde pak chová jak ten pověstný slon v porcelánu. Není náhodou, že dnes hlavně v dětském věku vidíme různé autoimunní nemoci, cukrovky, autismy, ADHD  (poruchy pozornosti a hyperaktivity), dyslexie, dysgrafie, neklidný spánek, poruchy chování, alergie, ekzémy, astmata…

Příznaky latentního horka RE jsou rozmanité, nejasné a méně specifické než u klasického horka RE:

  • náhle vzniklá únava bez příčiny
  • těžké končetiny
  • tmavá moč (ukazatel závažnosti nemoci)
  • podrážděnost, neklid
  • žízeň
  • event. zarudlé oči, afty, krvácení z nosu, zácpa, není zde zimomřivost, ale často bývají studené končetiny
  • jazyk - červený, často bývá s červenými punkty či suchým žlutým povlakem nebo naopak kluzkým
  • pulz - rychlý SHUO a jemný XI

Léčba latentního horka REL se příliš neliší od léčby klasického horka RE - spočívá v odstranění horka RE, které je většinou ve vrstvě krve XUE, tedy kombinace RE XUE WANHUANG QIN WAN nebo HUANG LIAN JIE DU WAN, kterou lze rovněž použít i u všech očkování (i jako prevence) či u nemocí, vzniklých po očkování. Jednou z nejčastějších kombinací je i HUANG QIN WAN nebo HUANG LIAN JIE DU WANNEI XIAO LUO LI WAN, která je excelentní pomocí u dětí a lze s ní začít jako lékem 1. volby v dětském věku. Poté se stav vždy nějak „vyvine“ a dle toho se posiluje jinová či jangová esence ledvin SHEN JING – JIN GUI SHEN QI WAN či MAI WEI DI HUANG WAN apod. Někdy lze začít i s kombinací XIAO CHAI HU WANHUANG QIN WAN nebo HUANG LIAN JIE DU WAN, která je obzvláště vhodná u syndromu SHAO YANG, kdy zevní chladná škodlivina vstoupila přímo do vnitřního horka jater a žlučníku do vrstvy SHAO YANG. U latentního horka REL, vzniklého z emocí, je vhodná kombinace JIA WEI XIAO YAO WANHUANG QIN WAN nebo HUANG LIAN JIE DU WAN.

4. Stagnace vlhka SHI

Vlhko SHI si lze představit jako nekvalitní benzín.

Vlhko SHI z nedostatku odpovídá stavu, kdy motor dostává místo kvalitního benzínu znečistěný (nesprávné stravování), jehož zplodiny postupně zanášejí motor a tím jeho výkon přirozeně klesá.

Kupř. vlhko v dráze sleziny se projevuje únavou, slabostí, pocitem tíže v těle, měkčí stolicí, snadným pocením, zadýcháváním se, ospalostí – prostě celkovou fyzickou a psychickou nevýkonností.

Vlhko SHI je v čínské medicíně kategorie, která představuje nejen zevní vlhko (počasí, práce ve vlhkém prostředí, mokré oblečení apod.), ale i vlhko vnitřní. Vše je jakoby nasáklé vlhkem a potíže tomu odpovídají: pocit tíže po těle, v hlavě či v končetinách, tlak a plnost na hrudi či na břiše, nejasná mysl, zakalená moč, měkká stolice, páchnoucí husté gynekologické výtoky, ekzémy s páchnoucími lepkavými výtoky, lepkavý pocit v ústech.

Zevní vlhko SHI BIAO postihuje hlavně klouby, vnitřní vlhko SHI NEI oslabuje hlavně energii čchi sleziny PI QI XU a klesá dolů do spodního ohniště XIA JIAO (močový měchýř PANG KUANG, ledviny SHEN a střeva CHANG).

V západní medicíně tomuto stavu mohou odpovídat kupř. gynekologické výtoky, prostatické obtíže, infekce močových cest, revmatické onemocnění, mokvavé ekzémy, chronické průjmy, celulitida, chronický únavový syndrom apod.

Jazyk je nateklý, s obtisky
po stranách a s vlhkým silným povlakem.

 


Bylinné směsi:

HUO XIANG ZHENG QI WAN vylučuje akutní napadení zevním chladným větrem FENG/HAN XIE QI do středního ohniště ZHONG JIAO, které bylo již před tím oslabeno vnitřní vlhkostí SHI NEI, což působí stagnaci vlhkého hlenu TAN SHI ve slezině PI a žaludku WEI. Typické jsou kupř. cestovatelské průjmy, akutní letní průjmy a střevní chřipky, ale i kupř. určitý druh zvracení a nevolnosti v těhotenství.

PI QI XU TAN SHI WAN vylučuje stagnující vlhko SHI z oslabené sleziny PI QI XU a vodu SHUI ze spodního ohniště XIA JIAO a posiluje nedostatečný jang ledvin SHEN YANG  XU. Tato směs, spolu s kódem 062, je velmi účinná u celulitidy u žen či u obezity typu vlhka a chladu SHI/HAN.

BEI XIE SHEN SHI WAN vylučuje vlhko a horko SHI/RE (více však vlhko SHI než horko RE) ze spodního ohniště JIA XIAO, rozprouďuje blokádu krve YU XUE, posiluje energii čchi sleziny PI QI XU a působí močopudně. Používá se u gynekologických žlutých řídkých výtoků, prostatických potíží, ale i u vlhkých ekzémů či chronických bércových vředů.

YU DAI WAN vylučuje vlhko a horko SHI/RE (více však horko RE než vlhko SHI) ze spodního ohniště JIA XIAO, rozprouďuje blokádu krve YU XUE a ochlazuje horko RE ve spodním ohništi. Používá se u gynekologických žlutých lepkavých či hustých zánětů, které jsou často způsobeny kvasinkami typu Candidy, Trichomonády či Gardnérie apod.

SHEN LING BAO HE WAN vylučuje vlhko a horko ze sleziny a žaludku PI/WEI SHI/RE a současně i posiluje energii čchi sleziny PI QI XU a odstraňuje stagnaci potravy JI SHI. Tento stav vznikne dle TCM „chladem a vlhkem, jenž postupně vyvolá horko“ - což lze přeložit asi tak, jako když uskladníme (do středního ohniště - slezina a žaludek PI/WEI) mokrou slámu (jídla, jež přinášejí vlhko SHI a chlad HAN jako třeba syrová zelenina a ovoce, zeleninové saláty, mléčné výrobky či sladkosti), tak ta později uvnitř začne doutnat (horko RE). Na studené a syrové potraviny totiž náš organismus reaguje produkcí většího množství horka RE, aby je bylo možné vůbec strávit. Pokud takovýto způsob výživy převažuje, žaludek se přehřívá  horkem RE, jenž brání slezině PI a žaludku WEI v trávení a distribuci živin a poškodí tak i energii čchi sleziny PI QI XU, jenž pak nedokáže vyloučit hromadící se vlhkost SHI…V dnešní době nastává tato situace velice často, a proto se i tato směs stává nepostradatelným pomocníkem při trávicích potíží jako je nadýmání, nafouknutí, pocit tíže po jídle, únava, měkká neformovaná stolice, pocit těžké hlavy a těla, lepkavý pocit v ústech apod. Často se kombinuje kupř. s bylinnou směsí JIA WEI XIAO YAO WAN

YI YI REN CHA mocně vylučuje vlhko SHI (a hlen TAN - viz dále) a odvádí vodu SHUI močením. Současně posiluje i nedostatečnou energii čchi sleziny PI QI XU.

5. Stagnace hlenu TAN

Hlen TAN je imaginární kategorie v čínské medicíně. Jeho vznik souvisí vždy se stravováním. Jedná se o hromadění nadměrného vlhka SHI, které je produkováno dráhou sleziny PI v důsledku její nedostatečnosti QI XU či nevhodného jídla a pití. Toto stagnující vlhko SHI je po čase horkem RE, vzniklým ze stagnace QI ZHI či z emocí „zahušťováno“ a vede ke vzniku obávaného hlenu TAN. Hlen TAN pak různě cestuje po těle a usazuje se na místě nejmenšího odporu, ucpává či zužuje cévy (zvýšený cholesterol a lipidy v krvi, tromby, embolie, angína pektoris, infarkt, mozková mrtvice), hromadí se v uzlinách (zvětšené krční uzliny po angínách, zvětšená nosní mandle, struma), blokuje dráhy (cysty v prsou či ve vaječnících, myomy, nádory zhoubné či nezhoubné, kameny v ledvinách, močovém měchýři či ve žlučníku) či doprovází akutní a chronické nemoci (výtok z nosu, kašel s vykašláváním hlenů, astma, revmatické záněty kloubů). Je zapotřebí tedy co nejdříve tento hlen TAN rozpustit, vyloučit a pak posilovat hlavně dráhu sleziny PI, plic FEI a ledvin SHEN. Hlen TAN má řadu podob, nejčastěji se v praxi jedná o horký hlen TAN RE. Můžeme si ho přirovnat k lepkavému odpadu, který vzniká ve špatně fungujícím motoru, když dostává nekvalitní benzin a olej. Přehřívající se motor je neumí zpracovat a dostatečně vyloučit, čímž dochází k městnání onoho lepkavého odpadu v motoru a následnému „ucpávání“ trysek motoru...
Horký hlen TAN RE se může projevit nejrůznějšími příznaky: kašel s hojným vykašláváním žlutého hlenu, pocit tlaku na hrudi, bolesti na hrudi, tmavé váčky pod očima, zarudlé tváře, žízeň, olejovitý vzhled kůže, dušnost, nespavost, tmavá moč, pocit horka, duševní neklid, mravenčení či necitlivost končetin, závratě. Postihuje hlavně slezinu PI,  plíce FEI a žaludek WEI.


Jazyk je nateklý, červený, s lepkavým žlutým povlakem. V západní medicíně může odpovídat tomuto stavu kupř. astma, akutní a chronická bronchitis, struma, zvětšená nosní mandle, zvětšené krční uzliny, revmatoidní artritída apod.

Bylinné směsi:

YI YI REN CHA je univerzálním „rozpouštěčem“ hlenu TAN a to bez rozdílu druhu (vlhkého hlenu TAN SHI, horkého hlenu TAN RE, vodového TAN SHUI, skrytého hlenu TAN apod.).

WEN DAN WAN vylučuje skrytý horký hlen ze žlučníku a srdce DAN/XIN TAN RE, jenž zneklidňuje ducha v srdci SHEN a harmonizuje žaludeční oběh energie čchi WEI QI ZHI. Projevuje se příznaky jako je tlak a roztažením na hrudi, nadměrné zahlenění a slinění, pocit hořka v ústech, pískání v uších, depresí, probouzením se nad ránem, apod. Používá se všude tam, kde se objevuje horký hlen TAN RE - kupř. vysoký krevní tlak, tinitus, nespavost, obezita, psychické potíže, žlučníkové nemoci (kameny, záněty), astma atd. Často se kombinuje ve stavu nedostatku jaterního jinu GAN YIN XU s SUAN ZAO REN WAN, ve stavu nadbytku horka RE se HUANG QIN WAN nebo HUANG LIAN JIE DU WAN.

NEI XIAO LUO LI WAN vylučuje skrytý horký hlen TAN z horního ohniště SHANG JIAO, rozpouští zduřeniny a abscesy na krku. Používá se u zvětšených krčních uzlin, ať už akutních při nemoci či chronických (hlavně u dětí), nosní mandli (při i po operaci, aby znovu nenarostla), zvětšené štítné žlázy (strumy, cysty či rakoviny). Ideální je kombinace se Zrozením Fénixe (009) nebo Stínem brokátového závoje (012)a to jako léku 1. volby u chronicky stonavých dětí (plicní, kožní, trávicí potíže…). Rovněž i čistí horko ve střevech a v plicích, stejně tak i přetrvávající horký toxin v krvi RE DU XUE či latentní horko REL.

HAI ZAO YU HU WAN vylučuje rovněž horký hlen TAN RE z oblasti krku, rozpouští ztvrdlé útvary na krku (fibromy štítné žlázy, strumy, zduřené mléčné žlázy při kojení) a rozprouďuje stagnaci energie čchi QI ZHI a blokádu krve YU XUE.

QING QI HUA TAN WAN vylučuje horký hlen z plic FEI TAN RE a tlumí kašel (stahuje vzbouřenou energii čchi QI NI). Projevuje se vykašláváním žlutého vazkého hlenu, který nejčastěji přetrvává po napadení zevním horkým větrem FENG RE XIE QI do již vnitřního horka vlhka SHI/RE nebo chronickým kašlem kupř. u chron. bronchitid, astmatu, kuřáckého kašle.

DING CHUAN WAN vylučuje jak horký, tak i chladný hlen TAN RE/HAN a tlumí kašel (stahuje vzbouřenou energii čchi QI NI), utišuje dušnost a vylučuje napadení chladným větrem FENG HAN do plic FEI, které jsou predispozičně předurčeny k tvorbě hlenu TAN. Projevuje se nejčastěji obtížně vykašlatelnými hleny, které jsou husté, bílé či nažloutlé, dušností, pískáním na hrudi či sípáním. Používá se u akutního a chronického kašle, astma, bronchitidy, alergických bronchitid apod.

BAN XIA BAI ZHU TIAN MA WAN vylučuje vlhký hlen TAN SHI, posiluje nedostatečnou energii čchi sleziny PI QI XU a utišuje vnitřní vítr NEI FENG. Projevuje se příznaky z oslabené sleziny PI QI XU a stagnace vlhkého hlenu TAN SHI (únava, měkčí stolice, nadýmání, kašel s bílým řídkým hlenem, otoky apod) a ze stoupajícího vnitřního větru NEI FENG (závratě, bolesti hlavy, třes, mrtvění a mravenčení končetin, pískání v uších apod.). Používá se kupř. u Meniéra, Parkinsona, Alzheimera, diabetu apod.


 

 

6. Stagnace potravy JI SHI

Pocity tíže po jídle, nadýmání, nafouknutí, bolesti v podžebří a v epigastriu, pálení žáhy, říhání, škytavka, měkčí stolice, vlčí hlad, nadměrná chuť na sladké, kyselo či sladko v ústech, obezita, únava - to vše jsou příznaky, které se mohou vyskytnout u stagnace potravy JI SHI.

V případě stagnace nadbytku používáme JI SHI WAN, která se vhodně doplňuje kupř. s ZUO JIN WAN – kupř. u obezity typu vlhka a horka SHI/RE.

V případě stagnace z nedostatku sleziny PI QI XU pak je vhodná směs XIANG SHA LIU JUN ZI WAN, která současně i posiluje nedostatečnou energii čchi sleziny PI QI XU, odstraňuje stagnaci potravy JI SHI a vylučuje i vlhký hlen TAN SHI ze středního ohniště ZHENG JIAO. Kombinuje se kupř. s Volností svobodného poutníka (061) a lze ji použít i u obezity typu vlhka a chladu HAN/SHI.

 

 

 

text: MUDr. Petr Hoffmann

Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.