patička

Chřipky, virózy a nachlazení

Osvědčené postupy TCM u chřipky a nachlazení

Chřipka a nachlazení

V případě chřipky či virózy s bolestmi svalů a těla, pocením a nesnášenlivostí větru a chladu se jedná o napadení zevním chladem či chladným větrem FENG HAN a s úspěchem použijeme rychlou pomoc – GUI ZHI WAN v dávce 5x8 tbl a po 2 dnech by měla škodlivina se poroučet z organismu. Pokud se zpočátku nachlazení objeví třesavka, zimnice, ucpaný nos či naopak vodová rýma, bolesti hlavy a ztuhnutý krk  a to vše bez pocení, tak se jedná o všeobecné napadení škodlivým větrem FENG XIE QI do povrchové vrstvy – v tom případě užíváme CHUAN XIONG CHA TIAO WAN v dávce 5x8 tbl a zapíjíme tablety zeleným čajem a do 2 dnů (po vyvolání pocení) potíže ustoupí. Pokud se objeví při počátečních virózách pocení, horečka a bolesti v krku, tak jde o napadení zevním hor­kým větrem FENG RE a použijeme YIN QIAO JIE DU WAN nebo pokud v tomto případě projevy nejsou až tak výrazné (slabá horečka, mírné bolesti či svědění v krku, event. mírný zánět spojivek) a dominuje zpočátku nachlazení suchý kašel, tak použijeme SANG JU YIN WAN – vše vždy v dávce 5 × 8 tbl denně a to nejméně první 2 dny. Po zlepšení se pak užívá dávka 5 × 4 tbl až do úplného ústupu potíží a poté ještě 3 dny dávka 3 × 4 tbl, jinak se potíže rády vrací. V těchto případech můžeme vždy jako doprovodnou univerzální směs na škodlivý vítr obecně FENG XIE QI přidat BO HE CHA v dávce 3 x 2 – 4 odměrky. V případě, že se stav ani po 2 dnech nelepší, přidáváme k dosavadním bylinným tabletám HUANG QIN WAN nebo HUANG LIAN JIE DU WAN, který se užívá současně další 2 dny v dávce 5 × 4–6 tbl denně. Poté se buď stav opět vět­šinou zlepší, anebo nemoc postoupí hlouběji – objevují se silné bolesti v krku, vysoká horečka, žízeň, noční pocení a zhoršení stavu v noci. Vždy spolu s BO HE CHA.

V tomto případě angíny se vysazuje Chlad ranní mlhy a k dosa­vadnímu Stínu brokátového závoje přidává CHUAN XIN LIAN WAN, opět v dávce 5 × 4–8 tbl denně až do vyloučení škodliviny, tedy i ústupu potíží. U dětí lze při mírnějším průběhu nachlazení použít na začátku nemoci místo Chladu ranní mlhy bylinné tablety SANG JU YIN WAN, které jsou sice podobné svým účinkem Chladu ranní mlhy (ale nejsou tak razantní) a navíc je lze použít i u suchého kašle, objevujícího se na začátku viróz či u zánětů spojivek. Dávka u dětí je většinou poloviční dle intenzity potíží. Vždy spolu s Nápojem stříbrného větru.
Pokud se přidá rýma a to jakákoliv (bílá, řídká, žlutá, zelená…), přidáváme i my BI MIN GAN WAN v dávce 5 × 4 tbl dle intenzity potíží s dávkováním podobným jako u předchozího pří­padu. Vždy spolu s BO HE CHA.

Pokud se přidá rýma a to jakákoliv (bílá, řídká, žlutá, zelená…), přidáváme i my BO HE CHA + BI MIN GAN WAN v dávce 5x4 tbl dle intenzity potíží s dávkováním podobným jako u předchozího případu.

Pokud se přidá kašel, který je zpočátku běložlutý a hustý, přidáváme i my BO HE CHA + DING CHUAN WAN v dávce jako u předchozího produktu. Někdy se pak po 2 - 3 dnech kašel mění na zelenožlutý hlen, který lze obtížně vykašlat – v tom případě se nahrazují tyto tbl bylinným produktem QING QI HUA TAN WAN + BO HE CHA.

V případě zánětů průdušek se užívá PI PA QING FEI YIN WAN a CHUAN XIN LIAN WAN + BO HE CHA, kdy se objevuje kašel se žlutým hlenem, horečka, dušnost, zácpa, sucho v ústech a v nose, pocit ucpaného neprůchodného nosu. Dávka je většinou 5x4 – 8 tbl od každého denně, po 3 dnech se snižuje na polovinu a užívá se až do úplného ústupu potíží.

V případě zánětů hrtanu a průdušnice, kdy se objevuje náhle vzniklý suchý dráždivý štěkavý kašel (bez hlenů), dušnost, pískání na hrudi, sucho v krku a v nose, žízeň (jedná se napadení zevním suchým větrem do horka v plicích FENG ZAO XIE QI + FEI RE), tak v tom případě se užívají bylinné tablety QING ZAO JIU FEI WAN, opět v obvyklých dávkách dle stavu potíží – tedy na začátku 5x4 – 8 tbl, později polovinu dávky. Tyto bylinné tablety se často kombinují a vhodně doplňují s SANG JU YIN WAN + BO HE CHA.

V případě náhlé ztráty hlasu či chrapotu při nachlazení lze použít SANG JU YIN WAN v kombi­naci s další bylinnou směsí QING ZAO JIU FEI WAN. Vždy spolu s Nápojem stříbrného větru.

Ukazuje se, že bakterie získávají čím dál větší rezistenci vůči antibiotikům. Tento článek přímo hovoří o tom, že jsme na konci antibiotické éry. Co z pohledu západní medicíny se může zdát jako neřešitelný rébus, na to má TCM již tisíciletími prověřený přístup a léčebné protokoly.

 

Rýma

Při rýmě, jak infekční, tak alergické, se pak doporučuje BO HE CHA a další bylinná směs BI MIN GAN WAN, jež se užívá 3-5 x denně 4 - 8 tablet dle intenzity potíží, po vymizení potíží pak ještě další 3 dny, jinak se potíže mohou objevit znovu. Spolu s těmito tabletami je vhodné při rýmě použít opět i Šaolinový olej, který lze lehce natřít pod nos (ne však na sliznice!), přičemž jeho efekt je velice rychlý. Šaolinový olej, stejně jako Vyvanutí dračí jeskyně, vylučují vítr z oblasti nosu a uvolňují tak nosní průduchy. Současně s těmito tabletami jsou vhodné při rýmě i potraviny, jež uvolňují nosní průduchy a vylučují vítr z oblasti nosu, jsou kupř. mandarinky, meruňky, banány, jahody, červená řepa, křen, ředkvičky, máta rolní, okurka, čekanka, špenát, fazole.

Angína, zánět středouší a nosních dutin

V případě, že se z původní virózy vyklube bakteriální zánět mandlí (hnisavá angína), středního ucha či nosních dutin, čínská medicína doporučuje BO HE CHA a bylinnou směs HUANG QIN WAN nebo HUANG LIAN JIE DU WAN spolu s CHUAN XIN LIAN WAN, které se používají v Číně jako nejsilněji působící přírodní antibiotika. Užívají se opět na začátku (většinou první 2 dny v dávce 5 x 4 - 8 tbl denně od každého, poté po zlepšení stavu poloviční dávku a ještě další 3 dny po skončení všech obtíží s e užívají v dávce 3x4 tbl od každého (jinak se potíže rády vracejí). U dětí se dle věku a stavu potíží pak užívá poloviční dávka. Byliny, obsažené ve směsích vylučují horký toxin z krve a ochlazují krev, čímž snižují známky zánětu. Užívá se spolu s ostatními bylinnými produkty, kupř. při doprovázející rýmě u zánětu středouší a nosních dutin s bylinnou směsí BI MIN GAN WAN či NEI XIAO LUO LI WAN + BO HE CHA apod. Současně s těmito tabletami jsou vhodné i potraviny, jež vylučují horký toxin z krve a ochlazují krev, jsou kupř. cukrový (žlutý) meloun, vodní (červený) meloun, čerstvá okurka, ledový salát, zelený salát, čerstvá čekanka, ředkvička, banány, grapefruity.

 

Napadení zevním škodlivým větrem FENG XIE QI

aneb když vítr se vkrádá do těla.

Celý život je v podstatě neustálý boj mezi dobrem a zlem, mezi dobrou (řádnou) tělesnou energií ZHEN QI  a škodlivou energií XIE QI, tedy boj mezi naší přirozenou obranyschopností a škodlivinou, v našem případě zevního větru FENG.

Dle TCM si můžeme veškerá akutní respirační onemocnění rozdělit na napadení 2 faktory:

  1. Napadení zevním chladným větrem FENG HAN (do tzv. 6 oddílů)
  2. Napadení zevním horkým větrem FENG RE (do tzv. 4 vrstev).

Nejprve většinou dochází obecně k napadení zevním škodlivým větrem FENG XIE QI jako takovým, později se pak diferencuje v různé další typy, nejčastěji horký vítr FENG RE.

Napadení větrem FENG

se obecně projevuje jako pocit chladu, třesavka, zimnice (husina), horečka (či sálání a vyzařování horka), kýchání, ucpaný nos a bolesti hlavy. Často převládá názor, že pocit chladu, třesavka a zimnice (tzv. husí kůže čili husina neboli mráz po zádech běží…) a to ať mírná či výrazná, tak se musí vždy jednat o napadení chladným větrem FENG HAN. Není tomu tak, je to z jednoho prostého důvodu - napadení jakýmkoliv zevním větrem FENG může zablokovat obrannou energii WEI v prostoru mezi kůží a svaly, kde obíhá tato obranná energie WEI, která současně i zahřívá svaly. V případě její blokády (ne však oslabení!) zevním větrem FENG pak tato obranná energie WEI nemůže dostatečně prohřívat povrch a objevuje se již zmíněný pocit chladu, třesavky, zimnice, vyhledávání tepla (posedávání u kamen, zavrtání se do postele) a typické je, že pocit chladu nezmizí ani po přikrytí či v teplém oblečení, neb se jedná o blokádu v povrchových částech těla na rozdíl od nedostatečnosti jang ledvin SHEN YANG XU, které se zlepší po zahřátí či oblečení. Současně tento pocit chladu a zimnice s třesavkou (husina) vypovídá o tom, že škodlivý vítr FENG je stále ještě na povrchu. Ve chvíli, kdy pocit chladu a zimnice s třesavkou zmizí, tak je to známka, že škodlivý vítr FENG, postoupil hlouběji, a to z povrchové vrstvy WEI do vrstvy vnitřní anebo také naopak, že škodlivý vítr FENG čili škodlivina byla povětšinou vypocena a vyloučena. V této fázi, kdy škodlivý vítr FENG blokuje proudění povrchové energie WEI v podkoží, je nejvhodnější terapií pocení (kupř. pomocí pití čaje z čerstvého zázvoru) a otevření povrchu pomocí bylin FENG WAN event. CHUAN XIONG CHA TIAO WAN.

 

 

Napadení chladným větrem FENG HAN

V případě napadení větrným chladem FENG HAN se objevují pro něho typické 2 hlavní příznaky: 1. pocit chladu, zimnice a třesavky 2. bolesti hlavy a ztuhlá šíje. Tyto příznaky odpovídají počínajícímu nachlazení. Pro vyloučení této škodliviny je zapotřebí vyvolat pocení a to pomocí ostrých a zahřívajících bylin, které jsou obsaženy v bylinných tabletách GUI ZHI WAN. Tyto tablety se mají pro jejich lepší účinnost zapíjet zeleným čajem. To proto, že zelený čaj má chladnou a hořkou chuť, čímž vylučuje horký vítr hlavně z oblasti hlavy a očí a kromě toho kompenzuje vedlejší účinky bylin ve směsi, tedy oslabuje přílišné zahřívající a vysušující působení bylin v této směsi. Tím se vyrovnává jak vzestupná, tak i sestupná funkce bylin do normálu. Tablety se užívají povětšinou ve větší dávce, tedy 4 - 8 tbl á 1 - 2 hodiny po dobu 1 - 2 dnů (dle hesla: na velkou díru, velká záplata!“), avšak pouze do objevení se prvních známek pocení, pak je třeba ihned a bezprodleně !!! tuto směs vysadit a postupovat dle dalších příznaků (viz dále). Podobně také Šaolinový olej má svoji nezastupitelnou úlohu v rozproudění obranné energie WEI v podkoží, který se používá k promasírování a to nejčastěji hlavy, krční páteře a svalů a zase dle jiného hesla: kdo maže, ten jede. Rovněž můžeme k vypocení použít, i když ne až tak se zacílenými účinky jako s předchozími bylinami, kupř. čaj z čerstvého zázvoru (ne sušeného!) - nakrájíme 5 plátků čerstvého zázvoru a přelijeme 2 dcl horké vody, skořicový čaj, mátový čaj, čaj z květů černého bezu, z lipového květu či svařák. Z potravin pak je vhodná jarní cibulka (nejlépe polévka z ní), bazalka, fenykl, muškátový oříšek, hřebíček, pepř a čili.

 

Napadení chladným větrem FENG HAN do vnitřního vlhka SHI

V dnešní době převážná většina populace má oslabenou slezinu PI QI XU a v důsledku toho i stagnaci vnitřního vlhka SHI ve středním ohništi ZHONG JIAO. Při napadení zevním chladným větrem FENG HAN při současné vnitřní vlhkosti SHI se objevují příznaky jako jsou horečka se zimnicí, nevolnost, zvracení, průjem, bolesti hlavy, pocit plnosti na hrudi, bolesti v břiše a kolem žaludku, nadýmání, kručení v břiše, či ztráta chuti v ústech. Typické jsou akutní průjmy od jara do podzimu, obzvláště pak sezónní, kupř. v období babího léta (srpen, září), kdy je slezina PI nejvíce oslabena vnitřní vlhkostí SHI. Lze použít i při akutním ústřelu (lumbágu, ischiasu), který se v tomto čase babího léta často objevuje po prochladnutí či zpocení (proto se i třeba tento druh ischiasu zhoršuje vlhkem, kupř. ve vaně či ve sprše a naopak zlepšuje suchým horkem, kupř. termoforem či horkým obkladem, jež vysušuje vlhko SHI). Rovněž i tzv. cestovatelské průjmy při změně stravy a podnebí, stejně tak i určitý typ zvracení rodiček v těhotenství. Takovou bylinnou směsí, která toto vše téměř “zázračně” a rychle napravuje, jsou bylinné tablety HUO XIANG ZHENG QI WAN. Účinek bylin ve směsi spočívá v otevření povrchu BIAO a vysušení vlhka SHI, regulaci energie čchi QI ZHI a harmonizaci středního ohniště ZHONG JIAO. Vhodně se doplňuje se slzovkou - jak obsaženou v YI YI REN CHA.

 

Napadení chladným větrem FENG HAN do terénu vnitřního horka ve žlučníku a v játrech GAN/DAN RE – syndrom SHAO YANG

Při této příležitosti je třeba zmínit jednu poměrně dosti častou patologii - napadení zevním chladným větrem FENG HAN do terénu vnitřního horka v dráze žlučníku a tří ohnišť GAN/DAN RE, tedy přímo do 3. vrstvy SHAO YANG. V tom případě je zevní chlad HAN doslova přitahován do vnitřního horka RE, podobně jako vytopený domek na Sibiři, kde je venkovní teplota  - 20 C a vnitřní naopak + 20 C a někdo otevře dveře či okna - dle fyzikálních zákonitostí v rámci vyrovnání teplot se vnitřní chlad jako magnet přímo vcucne dovnitř a zde se i usídlí („opouzdří“). Tento stav v sobě zahrnuje jak příznaky vnějšího napadení chladným větrem FENG HAN (střídání horečky a zimnice, pocit plnosti a tlaku v podžebří, v bocích a na hrudi, bolesti po těle, obtížné otáčení trupu, pálení mezi lopatkami a obtížné dýchání), tak i příznaky vnitřního horka RE (hořká až kyselá chuť v ústech, sucho v krku, mlhavé vidění, žlutý výtok z očí, závratě, neklid a podrážděnost) a dále příznaky žlučníku, který napadá žaludek (pálení žáhy, nevolnost, zvracení, „bublání“ v žaludku, nechutenství).

akutním stádiu se projevuje hlavně jako napadení chladným větrem FENG HAN s příznaky střídání zimnice s návaly horka. Obzvláště typická je třeba tato chřipka či nachlazení u žen v době menses, kdy děloha je oslabena a citlivá na chlad, proto i ženy jsou tímto syndromem více postiženy. K těmto příznakům se přidávají různé další, hlavně trávicí potíže jako jsou nevolnost, zvracení, pocit plnosti břicha, tlak na hrudi a v podžebří, obtížné dýchání, tedy různá horečnatá onemocnění jako je chřipka, zánět průdušek a plic, záněty středouší, zánět mízních uzlin, angíny. Z tohoto stavu, pokud není škodlivina vyloučena, se může vyvinout stav chronický se všemi různými potížemi (viz výše), jež se mohou později rekrutovat v nemoci, jako jsou chronický zánět žlučníku, zánět žaludku z refluxu žluči, zánět ledvin, žlučníkové a ledvinné koliky, mezižeberní zánět nervů, opakované angíny, u dětí hrozí odnětí mandlí, opakované záněty středouší, obzvláště u dětí. V budoucnu se z tohoto stavu, při léčbě kortikoidy a antibiotiky, jež zatlačí škodlivinu hlouběji, mohou vyvinout i nemoci závažnější jako jsou veškeré autoimunní nemoci, lupénka, revmatoidní artrida, záněty střev. A vše začalo „obyčejným“ prochladnutím… Jedinou bylinnou směsí v tomto případě, a to jak v akutním nebo chronickém stavu, je bylinná směs XIAO CHAI HU WAN, která se pak dle potřeby a dalších potíží kombinuje s dalšími směsmi, nejčastěji se HUANG QIN WAN nebo HUANG LIAN JIE DU WAN.

Srovnání mezi napadením chladným větrem či horkým větrem

Chladný vítr FENG HAN Horký vítr FENG RE
Patologie chladný vítr blokuje obrannou WEI QI horký vítr brání sestupu čchi
Vstup do těla kůže nosem a ústy
Horečka slabá vysoká
Odpor k chladu výrazný slabý
Bolesti těla výrazné slabé
Bolesti hlavy silné, hluboké na šíji
Pocení ne ano
Žízeň ne ano
Moč čistá tmavá
Jazyk tělo jazyka normální, povlak tenký bílý strany nebo špička lehce červené, povlak tenký bílý
Puls povrchový povrchový rychlý
Terapie CHUAN XIONG CHA TIAO WAN YIN QIAO JIE DU WAN + BO HE CHA

 

Napadení horkým větrem FENG RE

kterýžto stav je také nejčastější, se projevuje jako horečka (či sálání a vyzařování horka), mírný pocit chladu, třesavka a zimnice (husina), sucho v krku, oteklé či zarudlé mandle, rýma se žlutým hlenem, bolesti celé hlavy, bolesti po těle, mírné pocení, mírná žízeň. Typickým příkladem vniknutí škodlivého větru FENG do organismu může býti nejčastěji klasické nachlazení, rýma, zánět nosohltanu, zánět horních cest dýchacích, zánět středouší, angína, viróza či chřipka. Pro vyloučení této škodliviny je třeba otevřít povrch a odvést škodlivinu z těla ven. Nejvhodnější v tomto případě jsou byliny ostré a naopak chladné, oproti bylinám při napadení chladem, jež otevírají povrch a vylučují škodlivinu. Tato kombinace bylin je obsažena v bylinných tabletách YIN QIAO JIE DU WAN + BO HE CHA. Jedná se o suverénně nejčastěji používanou bylinnou směs při objevení se jakýchkoliv příznaků nachlazení a chřipky, která navíc má i tu výhodu, že pokud nelze ještě zcela přesně rozlišit, zdali jde o horký či chladný vítr, tak tato bylinná směs vylučuje jak horký vítr FENG RE, tak částečně i chladný vítr FENG HAN (neboť odblokovávají povrch těla!). Důležité pro její úspěch je její včasné nasazení při prvních počátečních příznacích virózy, proto je dobré míti tuto směs ihned po ruce, třeba v domácí lékárničce. Tablety se užívají dle zásady, že když chytne stoh slámy, kýblem vody se neuhasí, čili 4 - 8 tbl á 1 - 2 hodiny první 2 dny (tedy balení o 100 tbl v Číně by spotřebovali za 2 dny). A pokud se nasadí včas a v dostatečném množství, tak za 2 dny je většinou po obtížích. Je to nejlepší čínská bylinná směs z hlediska rychlosti účinku, která přesvědčí i ty „TCM nevěřící Tomáše“! Optimální je konzumace již zmíněného žlutého melounu a to v hojném množství, dále syrové okurky a syrové čekanky, čaje z lístků máty peprné, banánů, jahod či fazolí mungo. Při napadení horkým větrem lze použít i mírnější bylinnou směs SANG JU YIN WAN, která je podobná výše uvedené směsi YIN QIAO JIE DU WAN, ale liší se od ní ve 3 aspektech - 1. působí velmi mírně a jemně, tudíž je přímo šita na míru malým dětem, 2. lze ji současně použít i na záněty spojivek (jak infekční, tak alergické), jež se projevují zalepením očí, pálením, slzením či zalepenými oči po ránu, 3. utišuje i suchý kašel v počátku nachlazení. Lze rovněž použít při náhlé ztrátě hlasu či chrapotu, vzniklé při viróze. V tom případě je vhodná kombinace s další bylinnou směsí QING ZAO JIU FEI WAN. Pokud se přidá rýma, přidáváme bylinné tablety BI MIN GAN WAN v dávce cca o polovinu nižší než u předchozích tablet + BO HE CHA.


Horečka či sálání horka

Horečka je označení současné západní medicíny, ale ve staré Číně, kdy neexistovaly teploměry, je pod tímto pojmem chápáno „sálání a vyzařování horka“, tedy stav horkosti neboli horečky. Jedná se o objektivní pocit horka, kdy tělo je na dotek horké („ty celý hoříš a pálíš“), obzvláště pak na čele nebo na hřbetu ruky (oproti studeným dlaním). Takto si tradiční čínská medicína „měří teplotu“ až dosud, bez ohledu na digitální teploměry. Tato horkost může, ale také vůbec nemusí být provázena skutečně zvýšenou tělesnou teplotou, kterou lze změřit teploměrem. Horkost při napadení zevním větrem FENG je výsledkem boje mezi řádnou tělesnou energií ZHEN QI a vnější škodlivinou XIE QI, v našem případě škodlivého větru FENG. Platí, že čím vyšší horkost je, tím více se i mobilizují naše obranné síly v organismu a jsou v plné pohotovosti bránit se, seč jim síly stačí. Rovněž i síla vnější škodliviny větru FENG je přímo úměrná výši horkosti. Dle TCM není proto dobré při prvních příznacích horečky ihned ji drasticky snižovat kupř. chemickými léky či čípky proti teplotě či dokonce „naslepo“ a z pouhého alibismu podávat antibiotika či kortikoidy… Tím se sice na chvíli sníží teplota, ale škodlivina se „zatlačí“ do hlubších vrstev a posléze se opět dostaví zvýšená teplota (a někdy nejen ta!). V případě zvýšené teploty stačí podávat první 2 dny hojně tekutiny, dále pak opakovaně (dle stavu) přikládat studené zábaly či sprchovat se ve vlažné vodě cca 37º C teplé. Konzumace tzv. chladných potravin, z nichž optimální je žlutý meloun, dále syrová okurka, ledový salát či banány, rovněž mocně přispívá ke snížení vnitřního horka. Naopak nevhodné jsou tzv. horké potraviny, jako je sušený zázvor, skořice, hřebíček, pepř, čili, červená masa, smažená, pečená a grilovaná jídla, černá káva a alkohol, jež zvyšují vnitřní horkost. Všeobecně však platí, že při jakémkoliv akutním napadení organismu méně znamená více - tedy netřeba „posilovat uhnízdění“ škodliviny do našeho organismu opulentním množstvím jídel, ale spíše hladovkou ji nepodporovat a nechat ji tak doslova „vyhladovět“. Rovněž užívání BO HE CHA a bylinných tablet YIN QIAO JIE DU WAN rozhodně není na závadu a snižuje teplotu tím, že otevírá kožní průduchy a vylučuje škodlivinu z povrchu těla ven. Po 2 dnech se vždy stav pacienta „vyvrbí“ a to buď k lepšímu (nemoc ustoupí) či naopak k horšímu (nemoc postoupí dále a již je více profilovaná a specifikovaná). Síla horečky vždy odpovídá síle obou aktérů - čím silnější je vnější škodlivina XIE QI či řádná energie ZHONG QI, tím je i vyšší horečka a naopak, čím je slabší vnější škodlivina XIE QI či řádná energie ZHONG QI, tím je i nižší horečka. Logicky z toho vyplývá, že horečka bude nejsilnější tehdy, když budou oba účastníci nejsilnější a nejslabší tehdy, když budou oba nejslabší.

Dalším, ba téměř nejdůležitějším faktorem, jež ovlivňuje intenzitu horečky, je tělesná konstituce každého člověka. Člověk s jangovou konstitucí (tzn. s převahou jangu a tedy horka) bude vždy více náchylný při napadení zevním větrem FENG na vznik horkého větru FENG RE (podobně, jako když vítr rozdmýchá doutnající popel v oheň) než na vznik chladného větru FENG HAN, a rovněž bude mít sklony k vyšší horečce. A naopak - člověk s jinovou konstitucí (tzn. s převahou jinu a tedy chladu) bude zase náchylný na vznik chladného větru FENG HAN (podobně jako když zamrzne voda v trubkách). Lze tedy říci, že konstituce člověka je hlavním faktorem, který určuje, zdali se u něho při napadení zevním škodlivým větrem FENG vyvine horký vítr FENG RE či chladný vítr FENG HAN. Pokud by tomu tak nebylo, tak by všichni lidé v severských zemích trpěli pouze na napadení chladným větrem FENG HAN a v jižních zemích zase pouze jen horkým větrem FENG RE, čemuž tak není. V dnešní době, o které směle můžeme říci, že to není žádná doba ledová, ale „doba horká, jangová“, tedy spíše doba hektická, která je plná spěchu, stresu, ambicí, adrenalinu, starostí, obav, ale i smažených a kořeněných jídel, fastfoodů, masa a uzenin, éček a konzervantů, stimulancií, alkoholu, drog… Tož, jak vidno, je v dnešní době převážná většina populace, chca nechca, vnitřně horkých (když ne přímo konstitučně, tak ze stravy a psychiky). Proto není divu, že většina onemocnění z vnějšího větru FENG se v drtivé většině případů mění na horký vítr FENG RE.


Horký vítr FENG RE ve 2. vrstvě konstruktivní energie QI - záněty průdušek, průdušnice, záněty plic, záněty hrtanu, záněty středouší, záněty nosních dutin, angíny, záněty žaludku a střev

V případě, že se horečka (či sálání a vyzařování horka) vyskytuje současně s třesavkou a zimnicí a pocitem chladu (husinou), znamená to, že vnější škodlivina XIE QI, tedy vítr FENG je stále ještě v povrchové vrstvě WEI. Jakmile však zmizí pocit chladu, třesavka a zimnice (husina) a pacient začne pociťovat pouze horko (odkopává se v posteli, svléká se, má žízeň na studené), v tu chvíli se již škodlivý vítr FENG proměnil na horkost RE a postoupil hlouběji a to z 1. povrchové obranné vrstvy WEI do 2. vnitřní konstruktivní vrstvy QI - poznáme podle toho, že zmizí pocit chladu, třesavka a zimnice (husina) a zůstane jen vysoká horečka a pocity horka, jež jsou výsledkem boje mezi tělesnou řádnou energií ZHONG QI proti vnitřní škodlivině XIE QI. Oproti stavu při napadení 1. povrchové vrstvy WEI, která postihovala pouze podkoží, v této 2. vnitřní vrstvě QI jsou napadeny již orgány, a to hlavně plíce FEI, žaludek WEI a střeva CHANG. A zde se také láme chleba - je třeba škodlivinu co nejrychleji z této 2. konstruktivní vrstvy vyloučit, jinak bude pokračovat dál do dalších hlubších vrstev a nadělá nám v organismu „pěknou paseku“. Typickými příznaky pro tuto 2. vnitřní konstruktivní vrstvu QI jsou nesnášenlivost horka, horečka (či sálání horka), velká žízeň hlavně na studené a duševní neklid, dále se může event. vyskytnout pocení, kašel (jak suchý, tak vlhký), mírná dušnost, neklidný spánek a pocit tísně na hrudi. Tyto příznaky odpovídají zánětu průdušek a průdušnice, zápalu plic, zánětu hrtanu či zánětu žaludku a střev. V tomto případě se doporučuje bylinná směs CHUAN XIN LIAN WAN, jež vylučuje horko RE, horký vítr FENG RE a horký toxin RE DU (čili nežádoucí patogenní baktérie jako je Streptokok, Hemofilus, Pneumokok apod.) z této 2. vrstvy. Při postižení plic, při vlhkém a produktivním kašli s obtížným vykašláváním žlutozelených lepkavých hlenů se k této směsi přidává QING QI HUA TAN WAN. V případě, že kašel není až tak produktivní, ale zato burácivý a dunivý a dochází k vykašlávání běložlutých hlenů, tak je zapotřebí otevřít povrchovou vrstvu, vyloučit z ní chladný vítr FENG HAN a současně i rozpustit horký hlen FEI TAN RE a to pomocí DING CHUAN WAN. Tuto směs lze použít i na akutní a chronickou bronchitidu, astma a alergickou dušnost. V případě suchého dráždivého a štěkajícího kašle bez hlenů, připodobňující černý kašel, kdy se jedná o napadení zevním suchým a horkým větrem FENG RE/ZAO, jež zraňuje energii čchi a jin plic FEI YIN/QI XU, tak se  užívá směs QING ZAO JIU FEI WAN. Tato směs je vhodná i při alergické rýmě či alergickém kašli a lze ji užívat jak preventivně, tak i v akutním stádiu, neboť tzv. promazává plíce a svlažuje horko plic.  V případě postižení žaludku se k výše zmíněným příznakům přidávají bolesti žaludku, pocit plnosti a diskomfortu v oblasti břicha, zvracení, zácpa či průjem, tak lze užít bylinné tablety HUANG QIN WAN nebo HUANG LIAN JIE DU WAN, který se nejčastěji užívá spolu s bylinnou směsí CHUAN XIN LIAN WAN a to z pohledu TCM vytváří dohromady nejsilněji působící „přírodní antibiotikum“ na veškeré záněty vůbec! Někdy lze přidat k těmto dvěma směsím ještě WU WEI XIAO DU WAN, jež cíleně vylučuje horký toxin RE DU z organismu.

 

Horký vítr FENG RE v 3. vrstvě výživy YING a 4. vrstvě krve XUE

3. vrstva výživy YING a 4. vrstva krve XUE jsou nejhlubší a pokud nebude škodlivina včas a dostatečně vyloučena z 2. konstruktivní vrstvy QI, velice rychle se může přesunout dále do dalších hlubších vrstev a způsobit zde vážné škody a potíže či se může usídlit v organismu jako tzv. přetrvávající horký toxin RE DU, jež pak má vskutku široké pole působnosti. Klasickými příznaky pro 3. vrstvu výživy YING, kdy horko RE je tak nadměrné, že spaluje a vysušuje jin YIN (olej v motoru, který se pak přehřívá), je vysoká horečka, jež se typicky zhoršuje v noci, žízeň bez touhy pít a narušená mysl, dále se může objevit i červená vyrážka po celém těle na kůži, podrážděnost, nespavost, mluvení z cesty, blouznění, někdy dokonce až bezvědomí. To, že škodlivina postoupila do této hlubší vrstvy, poznáme i dle toho, že povlak na jazyku mizí (oproti napadení 2. konstruktivní vrstvy QI, kde povlak je naopak silný). Tyto příznaky odpovídají rozvinutému zánětu plic či zánětu srdečního svalu (myokarditídě), ale i v budoucnu počínající lupénce, chronickým ekzémům, Crohnově chorobě, ulcerózní kolitidě, autoimunním nemocem…

Klasické příznaky pro 4. vrstvu krve XUE, která je absolutně nejhlubší, jsou stejné jako u 3. vrstvy, ale navíc se objevují křeče, třesy a záškuby a typickým krvácením do podkoží v podobě rudých skvrn (v důsledku horka, jež spaluje krev a generuje vzestup vnitřního větru, jež způsobuje křeče). Tyto příznaky odpovídají meningitidě, febrilním křečím u malých dětí, z nichž se pak může rozvinout epilepsie, krvácení všeho druhu a na různých úrovních těla včetně krvácení do ledvin (kupř. autoimunní IgA nefropatie purpura Henoch Schoenlein), chronické ekzémy…). Léčba v těchto případech je z pohledu TCM hlavně preventivní, tzn. nenechat „dojít“ zloděje až do ložnice či nechat otevřený trezor, tedy nenechat dojít předchozí situaci až do tohoto stádia - v případě, že ano, tak většinou pacient je již v nemocnici na infůzích, ale po „uzdravení“ lze použít bylinné směsi na odstranění zánětu RE DU a horka z krve RE XUE, vyživení nedostatečného jin YIN XU a vyloučení vnitřního větru NEI FENG, tedy kupř. CHUAN XIN LIAN WAN, HUANG QIN WAN nebo HUANG LIAN JIE DU WAN, WU WEI XIAO DU WAN, RE XUE WAN , DAO CHI WAN, XIN/XUE RE FENG WAN.

Jak vidno z předchozího, spousta nemocí má vznik původně (dle TCM) ve špatně zaléčené „obyčejné“ viróze, kdy jsme šli s kanónem na komára čili mnohdy zbytečně nasadili antibiotikum, kortikoidy či antipyretikum a zatlačili tak škodlivinu do hlubších vrstev, aby se z ní později vyklubala chronická potíž ve formě ekzému, lupénky, jakékoliv alergie, astmatu, zánětů střev, revmatické artritidy, chronického únavového syndromu, opakovaných a častých nemocí a autoimunních nemocí.

Jak známo, nejlepší je vždy prevence. Z pohledu TCM všechny obavy a starosti zraňují a oslabují plicní energii čchi FEI QI, jež odpovídá za naši obranyschopnost (1. obranná vrstva WEI) a odolnost (2. konstruktivní vrstva QI) proti nemocem a vytváří tak to pomyslné rytířské brnění a štít proti škodlivému větru FENG XIE. Posilovat plíce lze také jednoduchým způsobem - pravým nefalšovaným českým humorem a smíchem, obzvláště hlasitým, kdy se člověk od srdce zasměje, až se mnohdy i za břicho popadá, čímž se zbavuje starostí, zapomíná na starosti a obavy odhazuje v dál, a plíce tak sílí a sílí… Tož smíchem ke zdraví aneb veselá mysl, půl zdraví!

text: MUDr. Petr Hoffmann

Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.