Nosní mandle
Zvětšené (či také zbytnělé) nosní mandli se ne nadarmo říká latinsky adenoidní vegetace. Doslova si „vegetuje“ (hoví a roste) v prostředí vlhka a horka. Zde se jí také daří podobně jako divokým prasatům v bažině či kališti, neboť ve vysokohorských polohách s kamenitým terénem a studeným klimatem jim kukuřice zrovna nekvete. Stahují se proto do úrodných údolí s klimatem vlhkým a teplým, tedy jakési rovníkové džungle. Toto prostředí je pak ideálním podhoubím pro růst jakékoliv vegetace, včetně nosní mandle. Můžeme si ji představit jako „lymfatický“ květák se stopkou. Jedná se totiž o lymfatickou tkáň (podobně jako krční mandle či krční uzliny), jež tvoří mechanickou překážku v nosohltanu.
Jak se zvětšená nosní mandle projeví?
Tato překážka se projevuje mezi 2. – 6. rokem života, výjimečně i později a to nejčastěji těmito příznaky:
- Huhňavým, nosovým či zastřeným hlasem
- Zhoršeným sluchem či nedoslýchavostí, neboť mechanicky blokuje Eustachovu trubici (často se děcko ptá: Co?)
- Zhoršeným dýcháním (dýchání otevřenými ústy, chrápání)
- Typický je vzhled obličeje tzv. facies adenoidea (odulá, těstovitá, bledá tvář s pootevřenými ústy), což není zrovna mandlová tvářička Adiny Mandlové…
- Opakovaná respirační onemocnění a infekce (záněty nosohltanu, záněty středouší, záněty dutin, opakované rýmy)
- Někdy i změny na hrudníku (tzv. Harrisonova rýha, kdy jedna polovina hrudníku je menší)
- Někdy i psychické potíže - opožděný duševní vývoj, pomočování, noční děsy a strachy
Proč a jak se nosní mandle zvětší?
Nosní mandle potřebuje ke svému růstu (ostatně jako každá vegetace) určité adekvátní prostředí, v našem případě spíše podhoubí, a to vlhka a horka. Dle čínské medicíny se tento stav organismu navodí „nejlépe“ stravou, tedy konzumací jídel, jež přinášejí do organismu tzv. vlhko a horko SHI/RE a vytvářejí horký hlen TAN RE v horním ohništi (zvětšené a zduřelé lymfatické tkáně jako nosní a krční mandle, krční uzliny, nosní polypy apod.).
Nedoporučované potraviny:
- Cukr a výrobky z něho (veškeré sladkosti, bonbóny, ale i sladké nápoje jako limonády, koly, sladké šťávy a džusy…). Cukr lze nahradit Sladovitem (ječmenný slad) z prodejen zdravé výživy, sušeným ovocem, nesířenými rozinkami, kokosovými lupínky apod.
- Pasterizované či homogenizované kravské mléko a výrobky z něho (kupř. jogurty, krémy, tavené sýry…). Lze je nahradit buď mlékem kozím či ovčím nebo v malém množství nepasterizovaným kravským mlékem (buď přímo od samovýrobce či tzv. z kontejneru), stejně tak i výrobky z něho (jogurty, tvaroh, přírodní čerstvé sýry).
- Smažené, dlouze pečené a grilované potraviny (hranolky, řízky, bramborové lupínky, smažený sýr…).
Doporučované potraviny:
které jsou dle čínské medicíny naopak rozpouštějí horký hlen TAN RE v horním ohništi. Patří k nim hlavně tofu (sójový sýr), kedlubny, ředkvičky, ředkve, chřest, houby šitake, mořské řasy, hrušky, grepy, mandarinky, citróny, limetky, pomelo, králík, kohout, slepice, pstruh, candát, celerová nať, nať z jarní cibulky, pažitka, petrželová nať, koriandrová nať, mateřídouška, tymián, oregano, křen, hořčičné semínko, hořčice wasabi, citrónová a mandarinková kůra, zelený čaj, YI YI REN CHA a JIAO GU LAN CHA.
Odstranit či ponechat nosní mandli
aneb zvednout mandle nebo nechat zvadnout?
Zvětšená nosní mandle má svá 3 stádia velikosti, které lékař z ORL obvykle při vyšetření zjistí - v 1. a 2. stádiu lze celkem úspěšně mandli zmenšit či úplně samo nechat ji „odejít“. Podmínkou je však dodržování výše zmíněných dietních opatření a užívání bylinných směsí NEI XIAO LUO LI WAN spolu s další bylinnou směsí HUANG QIN WAN nebo HUANG LIAN JIE DU WAN, a to po dobu nejméně 3 měsíců v dávce 3x2 tablety od každého. Vhodný je i popíjení bylinné směsi YI YI REN CHA k snídani. V případě 3. stádia, tedy již značně velké nosní mandle, která působí značné potíže, tak se ani čínská medicína nebrání co nejrychlejšímu chirurgickému odstranění, aby se tak mechanicky uvolnil nosohltanový okruh a nedocházelo k dalšímu městnání hlenu a tím i jakémusi začarovanému okruhu škodliviny. Avšak vždy je vhodné ihned nasadit výše zmíněnou dietu a stejně tak i bylinné směsi, jinak tak do půl roku na tomto podhoubí opět vyroste další nosní mandle a potíže se budou opakovat! Většinou však nosní mandle sama nejpozději do 6. roku věku atrofuje, čili vymizí tak, jak se i „vysuší terén vlhka a horka“ a to díky změně či úpravě jídelníčku. Tato doporučení a bylinné směsi se týkají i zvětšených krčních uzlin, nosních polypů či opakovaných zánětů a infekcí v této oblasti.
V případě zvětšených krčních mandlí zaujímá čínská medicína zdrženlivější postoj a je podstatně opatrnější – po jejich odnětí se dosti často „škodlivina přesune“ o etáž níže, do hlubších vrstev organismu (viz Napadení horkem – 4 vrstvy) a objevují se chronické potíže jako astma, alergie, celiakie, autoimunní choroby, revmatická onemocnění, ulcerosní kolitídy apod. V tomto případě se u zvětšených krčních mandlí doporučuje kombinace bylinných směsí RE XUE WAN + HUANG QIN WAN nebo HUANG LIAN JIE DU WAN.
Není mandle jako mandle
Při představě slova mandle se nám většinou vybaví chutné pokrmy, ať již mandlové dorty, mandlové rohlíčky, mandle v čokoládě, pstruh na mandlích a další laskominy. Nosní mandle je spíše minou než oblíbenou láskou/minou a je třeba ji ze svého okolí šetrně odstranit, jinak se může státi minovým polem, ve kterém bude naše zdraví s různým úspěchem kličkovat. Tedy je zapotřebí odminovat pole, čili udělat z bažiny (terénu vlhka a horka SHI/RE) zase zdravé a úrodné pole. Tak ať vám mandle nezhořkne v ústech a vaše zdraví ať je vždy skvělé jako (čerstvě vyloupnutá) mandle!
MUDr. Petr Hoffmann