Krev XUE si lze představit jako palivo v motoru (benzín).
Nedostatek krve XUEXU odpovídá nedostatku benzínu, kdy buď kapacita nádrže je malá a tudíž je i brzy spotřebován (vrozená nedostatečnost krve XUE) nebo kapacita nádrže je sice dostačující, ale díky rychlé a nekoordinující jízdě brzda - plyn (nesprávná životospráva) je rychle vyčerpána. Třetí příčinou nedostatku krve XUE je unikání benzínu z děravé přívodní hadičky (kupř. hormonální antikoncepce).
Z hlediska čínské medicíny představuje oslabení krve XUE XU jako motor, který nemá dostatek kvalitního benzinu a motor pak zákonitě nedosahuje patřičného výkonu a nejede a nejede...
Toto oslabení se může projevit následujícími příznaky: bledost, bledé rty a obličej, závratě, motolice, brnění a mravenčení v končetinách, rozostřené vidění, zhoršující se paměť, neschopnost se soustředit, nízký krevní tlak, nespavost, u žen pak gynekologické potíže (slabá menses, opožděná menses až vynechávání) a psychické potíže (deprese, ztráta chuti do života, ztráta iniciativy, pocity strachu), v těžších případech suchá kůže, suché, lámavé vlasy, třepivé nehty, v nejtěžších případech dlouhodobá nedostatečnost krve vyúsťuje ve vznik vnitřního větru NEI FENG, jenž se v tomto případě projevuje suchou a svědivou kůží.
Postihuje nejčastěji játra GAN, srdce XIN a slezinu PI.
V západní medicíně může odpovídat tomuto stavu kupř. anémie, nízký krevní tlak, nespavost, závratě, bolesti hlavy, menstruační potíže, sterilita či ekzémy.
Terapie: Obnovovat, vytvářet, aniž bychom ochlazovali, jíst stravu bohatou na energii a teplo
Vždy pravidelně snídejte - optimální je slzovkový Nápoj čínských MUDRců (900) spolu s kaší z pícnin (jáhly, pohanka, rýže, polenta...) nebo obilovin (oves, špalda) nebo pak polévkou (zeleninová či masový vývar) – nabije vás do celého dne a upraví metabolismus.
Nedoporučená strava
Chladné potraviny, jež zpomalují funkci orgánů (syrová zelenina a ovoce, zmrzlina, ledové nápoje,)
Silné koření, které by mohlo poškodit velmi jemnou fysiologii (kupř. černý pepř, čili papričky)
Nedostatečnost jin ledvin a jater s pseudohorkem GAN/SHEN YIN XU + RE XU 23%
Jin si lze představit jako olej v motoru.
Nedostatek jin vede ke sníženému výkonu, neboť se motor řádně nepromazává tak, aby podával optimální výkon, snadno se přehřívá (podobně jako u ženy v přechodu), což posléze vede k jeho postupnému vysoušení, ba dokonce až k zadření motoru.
K příznakům patří horkokrevnost, návaly horka (kupř. v menopauze), horko v dlaních či na ploskách, nespavost, noční probouzení, noční pocení, hučení v uších, závratě, bolesti hlavy, žízeň na malé množství vlažné tekutiny, suché rty, sucho v krku – hlavně v noci, suchý kašel, bolesti v bedrech a v patách, vyhublost, padání a šedivění vlasů, paradentóza, špatná paměť, pocit vnitřního neklidu a napětí, nervozita, podrážděnost. U mužů noční poluce, nedostatečné množství spermatu. U žen suchost pochvy, neplodnost.Jazyk je červený (případně rozpraskaný) bez povlaku či s olupujícím se povlakem. Postihuje hlavně ledviny SHEN, játra GAN a srdce XIN. V západní medicíně může odpovídat tomuto stavu kupř. cukrovka, alergie, nespavost, pískání v uších, palpitace, závratě, bolesti hlavy, potíže v menopauze, padání vlasů, astenie apod.
Terapie: Nastolit rovnováhu mezi ohněm HUO a tělesnými tekutinami JIN YE, posílit slezinu PI, která vytvoří tekutiny JIN YE, osvěžit žaludek WEI a tlusté střevo DA CHANG, negenerovat další oheň HUO
Obecně hlavně sladká chuť a mírně hořká (posiluje ledviny SHEN)
Vždy pravidelně snídejte - optimální je slzovkový Nápoj čínských MUDRců (900) spolu s kaší z pícnin (jáhly, pohanka, rýže, polenta...) nebo obilovin (oves, špalda) nebo pak polévkou (zeleninová či masový vývar) – nabije vás do celého dne a upraví metabolismus.
Energie čchi Qi si lze představit jako rychlost a výkon motoru.
Stagnace energie čchi Qi odpovídá přerušované jízdě „s přískoky“, občasným zpomalením a opět náhlým zrychlením. Za tuto nevyrovnanou jízdu jsou odpovědny ucpávající se trysky (z vnitřních nečistot kupř. z potravy) či odcházející svíčky (z emocí). Takový motor pak jede pouze na 2 válce a ne na plný výkon, časem se hltí, vaří, až se ve finále může i zadřít.
Stagnace je dle TCM jednou z nejzávažnějších příčin nemocí a potíží v dnešním moderním světě. Typické jsou pro ni neurčité a těžko popsatelné příznaky, které se stěhují z místa na místo, a navíc se jejich intenzita rychle mění a střídá. Jako když se někde něco neustálé přelévá a stále se to nemůže ukotvit - tento stav lze přirovnat k sezení na nafouknutém balónu, kdy marně hledáme ve vesmíru pevný bod k podepření…Takový člověk popisuje potíže jako tlak, těžko lokalizovatelné bolesti, nafouknutí, napětí, roztažení, stažení, pocit knedlíku či švestky v krku, pocit nateklého krku, zablokování, obtížné polykání, krátký dech s nedodechnutím, vzdychání, zívání, útlak, tíseň, sklíčenost, rychlé střídání nálad, vnitřní neklid, melancholie, střídání zácpy a průjmu, distenze, diskomfort apod.
Terapie: Postupně stimulovat, povzbuzovat, harmonizovat, vyrovnaná výživa
Vždy pravidelně snídejte - optimální je slzovkový Nápoj čínských MUDRců (900) spolu s kaší z některých pícnin (jáhly, pohanka, rýže, polenta...) nebo obilovin (oves, špalda) nebo pak polévkou (zeleninová či masový vývar) – nabije vás do celého dne a upraví metabolismus.