Makulární degenerace VPMD
Zkratka VPMD znamená věkem podmíněnou makulární degeneraci. Pro ostré vidění, čtení, řízení auta, sledování televize a rozeznávání obličejů je právě nejdůležitější centrální část sítnice - makula (žlutá skvrna). Onemocnění makuly vedou ke ztrátě ostrého vidění, dochází k rozostřenému vidění a někdy až k postupné ztrátě zraku vůbec. Tyto potíže se začínají objevovat většinou po 50. roce věku a kolem 65. roku věku se u 25 % takto postižených rozvinou až do vzniku nemoci VPMD. Obě formy obvykle postihují obě oči, avšak ne současně, což je někdy problém pro diagnostiku, neboť zdravé oko „vyrovnává“ potíže nemocného oka. Není to nemoc bolestivá a většinou nevede k úplné slepotě. Je to nejčastější příčina zhoršeného zraku lidí ve stáří. K rizikovým faktorům vzniku této nemoci patří věk (nad 50 let), pohlaví (ženy jsou častěji postiženy), genetika (rodinná dispozice, kdy v rodině se vyskytovalo toto onemocnění), kouření (studie ukazují, že po vynechání kouření se nemoc dále nerozvíjí), sluneční záření (pobyt na prudkém slunci může být vyvolávajícím faktorem, proto se doporučují nosit sluneční brýle s UV filtrem), výživa (málo zeleniny a ovoce zapříčiňuje rozvoj této nemoci), obezita (tuky a cukry zpomalují prokrvení krevních vlásečnic a „ucpávají“ je) a v neposlední řadě užívání různých chemických léků (analgetik, antidepresiv, antibiotik, hormonů, antikoncepce…).
Dvě formy VPMD
Všeobecně si ji můžeme rozdělit na 2 formy - na suchou (atrofickou) a vlhkou (exsudativní) formu, což nemá nic společného s vlhkostí očí, ale s tím, jak oční lékař při vyšetření makulu vidí. Ačkoli suchou formou trpí zhruba 90 % nemocných VPMD, vlhká forma je nebezpečnější, protože v 90 % případů má za následek závažnou ztrátu zraku.
1. Suchá forma VPMD se vyskytuje u cca 90 % pacientů s VPMD, má velmi pozvolný průběh v horizontu několika let, postupně se zrak zhoršuje, prvními příznaky jsou rozmazané vidění, zhoršené vidění v šeru, zhoršené čtení nebo zaostření na určitý objekt a barvy postupně se stávají šedivými jak na staré černobílé fotografii. Příčinou je zánik pigmentových buněk a buněk citlivých na světlo, avšak léčba dle západní medicíny neexistuje (pouze se omezuje na podávání potravinových doplňků jako je lutein, zinek, vitamin E…).
Pohled zdravým okem | Pohled suchou formou VPMD |
Pohled čínské medicíny
Dle TCM se u suché formy jedná o nedostatečnost krve jater GAN XUE XU s event. nedostatečností jinu ledvin SHEN YIN XU a blokádou krve YU XUE. Jazyk bývá červený a suchý, pulz povrchový FU a prázdný XU.
Bylinné směsi: TAO HONG SI WU WAN + MING MU DI HUANG WAN + SHAN YAO CHA. Vhodné jsou rovněž veškeré modré, černé a červené bobuloviny jako jsou borůvky, ostružiny, černý a červený rybíz, brusinky, maliny, angrešt, arónie…obzvláště pak borůvky, ostružiny a černý rybíz jsou cenné pro svůj vysoký obsah antioxidantů fytoflavonoidů s názvem anthocyaniny, jenž významně zvyšují zrakovou ostrost a vyživují oči.
2. Vlhká forma VPMD se vyskytuje u cca zbývajících 10 % pacientů s VPMD, má velmi rychlý průběh (může se ovšem postupně vyvinout i ze suché formy) v horizontu několika týdnů, kdy za několik měsíců může dojít k praktické slepotě. Příznakem této vlhké formy nemoci je tzv. zprohýbané vidění, kdy člověk vidí linie nebo obličeje vlnitě a zprohýbaně. Příčinou je prorůstání novotvořených cév pod sítnici, které následně způsobují krvácení do sítnice, otok sítnice a nakonec i vznik jizvy ve tvaru koláče, která vede ke ztrátě zraku. Dle západní medicíny ji lze léčit, pokud se zachytí v raném stádiu a to potlačením růstu novotvořených cév.
Pohled zdravým okem | Pohled vlhkou formou VPMD |
Pohled čínské medicíny
Dle TCM se u vlhké formy jedná o blokádu krve YU XUE, kdy nedostatek krve je nahrazován vytvářením nových cév, rostoucích na nevhodném místě za sítnicí, které pak tlačí na makulu… Jazyk v tomto případě může být nafialovělý se zvětšenými podjazykovými vénami, pulz drsný CHE.
Bylinné směsi: XUE FU ZHU YU WAN + MING MU DI HUANG WAN + SHAN YAO CHA + REN SHEN CHA. Vhodné jsou rovněž veškeré modré, černé a červené bobuloviny jako jsou borůvky, ostružiny, černý a červený rybíz, brusinky maliny, angrešt, třešně, višně, černé třešně, arónie…obzvláště pak borůvky, ostružiny, černé třešně a černý rybíz jsou cenné pro svůj vysoký obsah antioxidantů fytoflavonoidů s názvem anthocyaniny, jenž významně zvyšují zrakovou ostrost a vyživují oči.
V případě nedostatečnosti jangu ledvin a sleziny SHEN/PI YANG XU (bledý a ochablý vlhký jazyk) se užívají bylinné směsi BU ZHONG YI QI WAN + TAO HONG SI WU WAN + YI YI REN CHA.
text: MUDr. Petr Hoffmann