Jak jíst zdravě a vyváženě
Několik pravidel o stravě tak, aby naše jídlo bylo zárukou dobrého zdraví!
Žvýkejte
Toto je základní princip. Trávení a vstřebávání jídla začíná v ústech. Rozkousaná a rozemletá potrava je rozkládána slinami, které obsahují trávicí enzymy. To usnadňuje trávení jak v žaludku, tak později ve dvanáctníku.
Jezte tiše
V klidu, s potěšením a vychutnáním – to je primární požadavek dobrého trávení. V klidu a uvolněném stavu umožňujeme našemu tělu snadněji používat jednu z větví nervového systému nazývaného parasympatický nervový systém. Je-li tento systém v provozu, pak trávení probíhá optimálně. Proto i po těžším jídle máme tendenci usnout.
Snižte množství jídla
Z krátkodobého půstu dojdeme občas k zajímavému zjištění, že si někdy vyčistíme tělo od toxinů a mysl od starostí. Pomalé jezení a důkladné žvýkání vám umožní lépe naslouchat vašemu tělu a snížené množství stravy vám to jen umocní.
Zaměřte se na ekologické potraviny
Jsou čisté (nebo téměř čisté) bez pesticidů, neobsahují žádné GMO, neobsahují žádná barviva nebo konzervační látky ani karcinogeny. Výživová kvalita je také mnohem vyšší a účinek sytosti je i rychlejší.
Nahraďte rafinované výrobky a polotovary celými potravinami
Rafinované produkty obsahují málo minerálů, stopových prvků a vitamínů, mastných kyselin a esenciálních aminokyselin. Tělo potřebuje tyto prvky pro rovnováhu a dobré zdraví, proto upřednostňujte nerafinované, nekonzervované, nearomatizocvané, nepřibarvenované neemulgované apod. potraviny.
Vynechávejte nezdravé potraviny
jako jsou káva, čaj, alkohol, bílý cukr, nealkoholické slazené nápoje nebo čokoláda. Vynechte je v případě nemoci: Káva je povzbuzující, způsobuje vysoký krevní tlak, zabraňuje vstřebávání železa. Alkohol obsahuje pouze „prázdné“ kalorie - s výjimkou malého množství organického červeného vína. Problém čokolády pochází především z kvality výrobních postupů a složek (pražení, nezdravé tuky, bílý cukr…). Spotřeba musí být umírněná. Sladké nápoje obsahují asi 100 gramů bílého cukru na litr. Vyhýbejte se syntetickým sladidlům typu aspartamu, stejně tak i chipsům, sušenkám, keksům apod.
Nepřidávejte rafinované soli
Nadbytečná kuchyňská sůl (chlorid sodný) zadržuje vodu v těle. Je často obsažena v průmyslových a hotových pokrmech jako příchuť. Není proto vhodné přidávat další soli. Pití minerálních vod (Vincentka, Mattoni apod.) je také problematické - minerály obsažené ve vodě nejsou tělem řádně vstřebávány a usazují se na nesprávných místech.
Doplňujte stravu o obiloviny a luštěniny
Tato kombinace umožňuje kompletní příjem esenciálních aminokyselin, které jsou základem pro tvorbu bílkovin, jež jsou nezbytné pro naše tělo.
Respektujte vyváženost stravy
Cukry (asi 55%), tuky (asi 30%), bílkoviny (asi 15%) - to jsou procentní podíly, které naše tělo potřebuje. U cukrů je dostatečný příjem asi 5% rychlých cukrů (sacharóza, fruktóza...). Tuky by měly být dobré kvality, zejména v organických rostlinných tucích, ne však ztužených!
Preferujete čerstvé sezónní pokrmy
Čím čerstvější je potravina, tím méně výživných látek, jako kupř. vitamíny, je zničeno.
Dbejte na režim vaření
Absolutně zakázána je mikrovlnná trouba a spálená jídla (karcinogenní účinek). Upřednostněte vaření v jemné páře nebo v konvektomatu či v troubě. Dbejte na smažení olejů, na typ použitého oleje, často obnovujte smažicí lázně.
Snižte spotřebu masa a nahraďte je rybami, vejci a obilovinami
Zdroje bílkovin existují i v mnoha jiných potravinách než je maso. Červené a tučné maso je bohaté na nasycené mastné kyseliny, které kupř. podporují vznik kardiovaskulárních nemocí. Upřednostňujte bílé nebo lehké maso, ryby, drůbež a především pak z ekologických farem - v případě akutní nemoci pak maso nejezte.
Jezte syrové ovoce a jednoduché sacharidy (ovocné šťávy, med) mimo hlavní jídla
Vyhněte se „kyselinotvorným“ pokrmům se škrobem, neboť trávení začíná v ústech. Existují dva typy enzymů slin – první je se silnou kyselostí v ústech a druhý zase s nižší kyselostí. Jedná se o škroby štěpící enzymy, které jsou aktivní pouze při nízké kyselosti. Pokud jsou velmi kyselé potraviny kombinovány se škrobem, nejsou tyto potraviny stráveny a trávení ve střevech pak bude obtížnější. Někteří lidé tak tráví pouze prostřednictvím pankreatických amyláz ve střevě. To jim způsobí nemalé problémy s trávením. Není proto vhodné, aby tito lidé kombinovali kyselé škroby jako jsou pizzy, bolognese špagety apod. (rajčata jsou kyselá a těstoviny obsahují hodně škrobu).
Konzumujte jeden druh syrové zeleniny denně
Syrová zelenina je bohatá na vlákninu, na vitamíny a na minerály, které zůstávají v těle zachovány. Vláknina ze zeleniny má celou řadu výhod, jako je regulace střevní peristaltiky, což způsobuje i pocit sytosti a napomáhá tak snižovat hladinu glukózy v krvi (prevence diabetu).