patička

Nejčastější stravovací potíže dle TCM

Ve zdravém těle svěží duch

Správně se stravovat je někdy opravdu umění. Není v tom však zase až tak moc složitého, jde jen o to uvědomit si, co našemu tělu prospívá a co mu škodí a změnit tak svoje zakořeněné návyky. To bývá nejtěžší, neboť člověk je od přírody pohodlný a hledá vždy tisíce důvodů k tomu, aby si ospravedlnil svoje prohřešky. V opačném případě je mu však odměnou nezapomenutelný pocit svěžesti, síly a radosti z kvalitního života v důsledku tělesného a duševního zdraví. Každé jídlo působí totiž jako lék a kdo nezmění svůj způsob stravování, tak mu léky, i kdyby byly ze zlata (a to jak bylinné, tak chemické) nejsou vůbec nic platné. „Ze třech desetin léčí lék, ze sedmi desetin správná životospráva“ praví jedno čínské přísloví. Tak velkou váhu přikládá čínská medicína tomu, co projde dovnitř našimi ústy (potrava) a co z nich naopak vyjde (emoce).

Z kvalitní potravy se pak v dráze sleziny PI „vyrábí“ i kvalitní “palivo“ (energie čchi QI  a krev XUE), které je nutné pro zdravý chod organismu. Naopak, nekvalitní strava zavdává příčinu mnoha nemocem, o kterých bychom se původně ani ve skrytu duše nedomnívali, že mohou být způsobeny stravou. Výčet těchto nemocí by mohl být nekonečný, zvláště pak se jedná o dnešní tzv. civilizační choroby (cévněsrdeční, rakovinové, diabetes, dna, tuky a cholesterol…).

Kvalitní strava není to, co nám chutná, ale to, po čem se cítíme dobře. Platí zásada, že dobré jídlo (vhodné pro náš organismus) je takové, po kterém se cítíme lépe než před ním. Již z tohoto vyplývá, že pokud je člověk po jídle unaven, ospalý, nafouknutý a s pocitem tíhy v břiše, tak toto jídlo nebylo pro něho to pravé ořechové či že jeho zažívací trakt není v pořádku. Ačkoliv dnes přistupujeme k jídlu a k výživě čím dál vědečtěji, stravujeme se čím dál hůř… Dle TCM za správné trávení odpovídá dráha sleziny PI a žaludku WEI. Dráha sleziny PI je vůbec nejdůležitější v produkci životodárné energie čchi QI a krve XUE, které pak rozesílá do všech ostatních orgánů a okrsků našeho těla a zároveň přebytky této potravní esence JING ukládá do rezervy na horší časy a to do dráhy ledvin SHEN . Naopak, v případě oslabené dráhy sleziny PI QI XU (kupř. v důsledku nevhodné stravy) jsou na pomoc trávení povoláni (jako blaničtí rytíři) rezervy z dráhy ledvin SHEN a celkový energetický potenciál organismu tak postupně klesá, stejně jako úměrně tomu i kvalita života. K tomu, aby dráha sleziny PI mohla úspěšně plnit svoji funkci, potřebuje tzv. vnitřní sucho ZAO, tzn. že jídla, která přinášejí tzv. vlhko SHI do organismu (jsou uvedeny dále), oslabují trávení. Tyto jídla totiž způsobují bažinatý terén, ve kterém se správná funkce dráhy sleziny PI doslova „utopí“. V tomto terénu se pak daří i různým mikrobům, virům, plísním a parazitům a začarovaný kruh je tak dokonán…

Více také ZDE.

 


1. Vlhké horko SHI/RE

Dle TCM je vlhkost v organismu způsobena špatnou funkcí dráhy sleziny. Slezinu nejvíce oslabuje nesprávná strava, nadměrné starosti, přepracování či duševní únava. Oslabená slezina neumí správně zpracovávat potravu a tekutiny (na vyživující energii čchi Qi a krev XUE) a důsledkem toho se může hromadit tzv. kalného vlhka, jež prosakuje do spodní části těla. Tato usazená odpadní vlhkost pak brání volnému průběhu energie čchi Qi a tím i její stagnaci, jež později vyvolá horko RE (podobně jako v případě „doutnajícího kompostu“). Výsledkem toho všeho je stav vlhkého horka SHI/RE. S přibývajícím věkem se určité množství vlhka (kalu) vždy nahromadí, podobně jako se i trubky či trysky časem zanáší…

Příklady vlhkého horka SHI/RE:

  • žlučník a ledviny (záněty, kameny)
  • střeva a močový měchýř (záněty, nádory, polypy, divertikly)
  • cévy a srdce (vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol a tuky)
  • klouby (revmatická onemocnění, artróza, dna)
  • kůže (ekzémy, furunkly, abscesy, kožní vředy, akné, lupénka)
  • reprodukční orgány (gynekologické záněty, výtoky, myomy, polypy, nemoci prostaty)
  • obezita typu vlhko / horko (tvrdé zvětšené břicho  - hlavně muži)

Doporučené potraviny: Obecně se dle TCM doporučují jídla vysušující vlhko a ochlazující horko. Takovými potravinami jsou hlavně slzovka či ideální je k snídaní YI YI REN CHA, celer, fazole mungo, okurky, mrkev, řeřicha, všechny druhy melounů (čerstvé) a brusinky (sušené i kompotované). Všechny tyto potraviny, kromě posledních dvou, by se měly konzumovat vždy lehce povařené a rýže by se měla stát základní obilninou, neboť je i mírně močopudná a tedy odvádí vlhko.
Další vhodné potraviny: kroupy, jáhly, pohanka, pšeničné klíčky, ječmen, fazole adzuki, produkty se sóji kupř. tofu (sójový sýr), řapíkatý celer, cukety, dýně, čekanka, hlávkový salát, kapusta, kukuřice, hlávkové a čínské zelí, brokolice, lilek, ředkvičky, kapr, králík, banány, maliny, mandarinky, ananas, grapefruit, šalvěj, plody hlohu, zelený čaj, carro kafé. Příklady vhodných receptů naleznete ZDE). Vhodná je i limetka s olivovým olejem jako ranní panák pro zdraví - Limetková křídla.

Nedoporučené potraviny: alkohol, černá káva, tučná, smažená a grilovaná jídla, uzeniny, vepřové maso, sladkosti, čokoláda, zmrzlina, kravské mléko a výrobky z něho (jogurty apod.), oříšky.

Příklady bylinných směsí:

 

2. Nedostatečnost sleziny se stagnací vlhka PI QI XU + SHI

Dle TCM se slezina vyčerpává a oslabí zvýšenou zátěží, starostmi a přemýšlením, nadměrnou konzumací sladkých jídel a chladných potravin. Takto oslabená slezina nemůže správně zpracovávat potravu. Následkem je hromadění tekutin čili stagnace škodlivého vlhka SHI. Nahromaděné vlhko „hasí“ přirozený fyziologický oheň sleziny. Vzniká začarovaný kruh, kdy slezina je příliš slabá na to, aby mohla vlhkost pomocí fyziologického ohně a energie odpařit a současně stagnující vlhkost brání slezině, aby se mohla znovu zregenerovat a doplnit svoji energii čchi a jang. Stav představuje nedostatek na úrovni sleziny a nadbytek vlhka.

Nedostatečnost sleziny se stagnací vlhka často začíná už v dětském věku v důsledku nadměrné konzumace sladkostí, tuků, olejů a nebo pšenice. Pšenice totiž přináší tzv. chlad a vlhko, a proto a hasí oheň i současně zvyšuje vlhkost. Díky přejídáním se pšenicí dnes řešíme „epidemii“ celiakie (nesnášenlivost lepku) a podobně i vysoký příjem mléka a mléčných výrobků stojí za mnoha alergiemi na bílkovinu kravského mléka.

Příklady nedostatečnosti sleziny se stagnací vlhka PI QI XU + SHI:

  • nadměrná únava, spavost, vyčerpanost, nevýkonnost (duševní i fyzická)
  • nespecifické trávicí potíže (pocit tíže po jídle, měkčí stolice, nafouknutí, nadýmání…)
  • celiakie (alergie či nesnášenlivost lepku)
  • nesnášenlivost laktózy a alergie na bílkovinu kravského mléka
  • chronický únavový syndrom či syndrom vyhoření
  • celulitida u žen
  • obezita typu vlhko /chlad (měkké povislé břicho -  i muži)

Doporučené potraviny: Obecně se dle TCM doporučují jídla lehká a snadno stravitelná jídla jako polévky, dušené maso a dušená zelenina, jídla vařená, vysušující a zahřívající. Dobrou možností je vařená zeleninu s rýží, kroupami, jáhly, polentou, ovsem, bulgurem, kuskusem, hrachem či slzovkou, čočkou, fazolemi (nejlépe bílé), cizrnou či sladkými bramborami. Vhodné je i menší množství vysušujících živočišných bílkovin jako kuře, králík, kohout, krůta (pokud možno z domácího chovu), bílé ryby a ovoce (povařené jako kompot). Vhodným doplňkem jídel je přídavek vysušujícího a zahřívajícího koření jako je zázvor, skořice, hřebíček, muškátový oříšek, černý pepř či kardamom. Ke snídani se doporučuje kupř. YI YI REN CHA či obilná káva. Každé jídlo je vždy potřeba důkladně rozžvýkat a pokousat! Příklady vhodných receptů naleznete ZDE.

Nedoporučené potraviny: Obecně se nedoporučují tzv. chladná a vlhká jídla. K chladným potravinám se řadí kupř. jídla z lednice, syrová zelenina (hlávkový či ledový salát, okurky, celer, špenát, rajčata), syrové ovoce (hlavně melouny a hrušky), fazole mungo, mořské řasy, pohanka, pšenice, veškeré studené nápoje či nápoje s kostkami ledu.
K vlhkým potravinám patří kupř. bílý cukr (lze nahradit sladěnkou či sladovitem z ječného sladu), med, melasa, kravské mléko a mléčné výrobky, citrusy a džusy, ananasová šťáva, dále veškerá tučná, mastná smažená a olejovitá jídla (hranolky, řízky, steaky…). Rovněž pití tekutin těsně před a během jídla zvyšuje stav vlhka na našich tocích na bažinatý terén v našem žaludku a slezině!

Příklady bylinných směsí:


3. Stagnující čchi jater se mění na horko a utiskuje slezinu a žaludek
GAN QI ZHI + RE

Jakákoliv nadměrná anebo dlouhodobá emoce může vést k zablokování energie jater a podle TCM je také emoční stres nejčastější příčinou zablokování jaterní čchi GAN QI ZHI. Vztek, frustrace, pocit bezmoci anebo uvíznutí, které se projevuje i pocitem knedlíku v krku či tlakem na hrudi a v podžebří stejně jako i přejídání se a příjem těžce stravitelných jídel vede ke stagnaci potravy v žaludku a ve střevech, po kterém následuje stagnace jaterní čchi. Proto by se tito lidé neměli přejídat ani konzumovat příliš těžké, tučné a obtížně stravitelné potraviny jako jsou maso, chléb a nebo ořechy.

Stagnující jaterní čchi se po čase přemění na horko RE a člověk se cítí jak „papiňák“. V tom případě by takový člověk měl omezit tzv. horké potraviny jako jsou ostrá, pálivá a kořeněná jídla. Tato jídla, stejně jako tvrdý alkohol, sice na chvíli uleví zablokovanou čchi v játrech ale také v játrech zvýší horko a „přehřátý papiňák“ jen bouchnout.

Horko ze zablokovaných jater se přenáší i na jejich párový orgán žlučník a dále na slezinu a žaludek. Toto řetězení problémů často vzniká od nedostatečnosti sleziny se stagnací vlhka PI QI XU + SHI (viz 2. Nedostatečnost sleziny se stagnací vlhka). V tom případě je vhodné obecně se vyhýbat alkoholu, černé kávě, tučným a těžkým jídlům a tučnému masu.

V případě horka jater z nadbytku a dostatečně silné energie čchi sleziny se doporučují i některá ochlazující jídla jako kupř. hlávkový a ledový salát, celer, špenát, tofu, fazole mungo, ředkvičky, koriandr, klíčky a výhonky z obilí a luštěnin (viz bod 1.). Stejně tak je ale nutné vždy posilovat slezinu a tedy zvýšit podíl čerstvě uvařené zeleniny a tmavé listové zeleniny.

Příklady vhodných receptů naleznete ZDE.

Obecné stravovací zásady u tohoto syndromu se odvíjejí od posilování sleziny a k tomu přidáme menší množství studených a chladivých potravin. Dle TCM totiž silná slezina dokáže plná a horká játra udržet do určité míry na uzdě, proto je tak nutné vždy posilovat i slezinu! Někteří klienti s chronicky zablokovanými a horkými játry se občas dožadují striktně vymezeného seznamu přikázaných a zakázaných jídel. Tato tendence hovoří právě o zablokovanosti jater, kdy chybí určitá míra uvolněnosti, svobodomyslnosti, kreativity, nadhledu. Takovýmto typům více než přísná dieta prospěje psychické uvolnění, vyřešení si životních problémů, pravidelné relaxace, sport, čas pro oddech, uvolnění se a užívání si života.

Příklady bylinných směsí:

4. Nedostatečnost jin ledvin SHEN YIN XU

Podle TCM jsou ledviny zásobárnou naší energie a platí, že jsme tak silní a staří, jak silné a staré jsou naše ledviny. Hektický způsob života vede k rychlejšímu vyhoření (spálení své svíčky, kdy vosk zde představuje jin ledvin).

Oheň života jangu ledvin je zdrojem živin pro oheň sleziny a žaludku, které naopak veškeré živiny, vzniklé tímto spalováním, zpětně jako palivo ukládají do jinových rezerv v ledvinách. Funkce žaludku a střev však začíná po 40. roce věku oslabovat a vede tak k oslabení a nedostatečnosti jinu ledvin, který si můžeme představit jako promazávací olej. Nedostatečnost jinu ledvin se projevuje předčasným stárnutím, vysušením a svráštěním kůže, sehnutostí a shrbeností, předčasným šedivěním či padáním vlasů, paradentózou, sníženou sexuální výkonností či zpomalenou a zastřenou myslí.

V případě, že je slezina zdravá a silná, tak produkuje nadbytek energie čchi a krve, který se v noci, v době regenerace těla, přeměňuje na esenci ukládající se v ledvinách. Při slabé slezině a nedostatku jinu v ledvinách je proto třeba nejdříve zajistit správné fungování tzv. středního ohniště, tedy sleziny a žaludku, a proto je i terapie nedostatečnosti ledvin založená současně i na terapii sleziny.

Doporučené potraviny: Kromě klasických stravovacích doporučení pro slezinu, tj. teplé, snadno stravitelné polévky, dušená jídla, vařená zelenina a obiloviny, by tito lidé měli jíst i trochu více masa a živočišných bílkovin. Z masa je nejvhodnější maso ze zvěřiny, vnitřnosti, ryby a mořské plody jako například mušle či ústřice, ale vždy jen s mírou, aby díky jejich zvlhčujícímu charakteru nedošlo k podpoře tvorby hlenu.

Zdánlivým paradoxem je situace, kdy člověk může mít nedostatečnost jin ledvin a zároveň i nadbytek vlhka a hlenu, když obojí patří k jin? Je to proto, že jin ledvin je ta správná a čistá energie (olej v motoru), kdežto vlhko a hlen je škodlivá a nečistá energie (kalné bahno v motoru). Proto se vždy nejprve doporučuje základní dieta na posílení sleziny a žaludku (viz 2. Nedostatečnost sleziny se stagnací vlhka).

Pokud se jedná o prostý nedostatek jinu bez stagnujícího vlhka a hlenu, doporučuje se více pšenice a ovsa, které jsou zvlhčující, tzv. „rodí“ tekutiny a vyživují jin.

Nedoporučené potraviny: Jídla, která vysušují a zahřívají jako kupř. ostrá, pálivá, kořeněná, ale i grilovaná a smažená jídla, alkohol, černá káva, různá stimulancia a energetické drinky, bílý cukr a sladkosti. Obecně není vhodné pro tento stav jíst hodně a pozdě večer!

Příklady vhodných receptů naleznete ZDE.

Příklady bylinných směsí:

Více viz Zdravý pohled na zdravé stravování.

MUDr. Petr Hoffmann

Zelená linka – 800 331 109

Naše zelená linka 800 331 109 funguje každý všední den v čase 8:00 - 14:00 a je zdarma.

V případě pochybností s výběrem produktů doporučujeme TCM Test Dobrý jazyk.