
Trojčlenka zdraví v klasické čínské medicíně
Toto není zrovna povídání o matematice, jak by se na první pohled mohlo zdát. To jen 3 hlavní zásady klasické čínské medicíny (pravidelnost, vyváženost, dynamika) jsou nahlíženy z jiného úhlu pohledu. Dnešní doba je, jak všichni víme a na sobě zažíváme, doslova hektická, turbulentní a závodně soutěživá. Přírodě toto ale není vůbec přirozené. Přirozené jsou přírodní principy a zákonitosti pravidelně opakující se v určitých cyklech (den a noc, čtyři roční období apod.), vyváženě harmonické (po noci následuje den, po zimě teplo apod.) a neustále plynoucí kupředu (levá, pravá, zpátky ni krok), nikdy se nezastaví – Země se pořád točí kolem své osy a současně obíhá i okolo Slunce atd.
Dnes jsme zahlceni všemožnými nabídkami a reklamami, které na nás všude útočí s tvrzeními, že právě bez toho a toho nelze býti šťastný, „cool“ a „in“. Proti té nejpřirozenější přírodní přirozenosti hovoří namátkou několik příkladů: Není třeba jíst rajčata a jahody v zimě, když přirozeně rostou v létě… Není třeba požívat uměle narostlou a levnou drůbež z urychlených velkochovů, když ty domácí, jsou sice menší, zato ale chutnější a podstatně zdravější… Není třeba si vybírat mezi 50ti druhy „umrtvených“ jogurtů, „obohacených“ různými umělými barvivy, stabilizátory, konzervanty, ochucovadly a dalšími syntetickými látkami, čímž původní funkce jogurtu pak jaksi pozbývá zdravého smyslu…
Je tedy občas zapotřebí „vzíti zdravý rozum do hrsti“ a zamyslet se nad tím, že méně někdy znamená více, a tudíž zdali by nestačil kupř. jeden dobrý, kvalitní a hlavně přírodní jogurt nebo jeden (či dva) druhy chutného chleba, stejně jako malé, sice dražší, ale domácí kuře ze dvorku… Povětšinou člověk namítne, že je to nemožné. Nic není nemožné, slibuje se v lecjakých reklamách, kde vše je naopak možné. Stačí jen pro to něco udělat, pídit se, pátrat, hledat – a kdo hledá, najde!
Často lidé zastávají názory, že vše je dnes BIO, kdože se má ve všech těch značkách vyznat, je to určitě podvod a jen šálení zákazníků, aby platili více a obvyklé jsou věty typu – kdo nehnojí přes den (pesticidy), ten hnojí v noci apod. Možné je u nás vše, avšak najdou se i státy, kde skutečně platí a dodržují se pravidla hry. Obecně se potraviny a produkty rozdělují na konvenční (běžné), dále pak na přírodní (kvalitnější než běžné), bio (kvalitnější než přírodní) a biodynamické (nejkvalitnější). Na nejvyšším stupínku stojí tzv. biodynamické produkty, jež si nesou hrdé označení DEMETER. Ta je značkou zaručeně nejvyšší kvality BIO na světě, pochází z Německa a má dlouholetou a úspěšnou tradici. Tato certifikace je nezávislá, nezkorumpovatelná a vždy přísně dbá na dodržování svých standardů kvality. A cože to je vlastně ta BIODYNAMIKA? Jedná se o systém zemědělství, který je založen na principech antropozofie, tedy trvale udržitelného, šetrného a obnovitelného zemědělství. BIO představuje chov zvířat a pěstování rostlin absolutně bez chemie (ruční pletí, ošetřování nechemickými preparáty, přírodní krmivo, výběhy apod.), zatímco DYNAMIKA zde představuje sklizeň plodin dle fáze měsíce (hlavně při úplňku, kdy příroda má největší sílu a dynamiku). V tomto světle se vše optimálně energeticky harmonizuje a člověk pak také dostává do sebe to nejlepší z přírody – tedy autentickou přírodní životní energii! Nikdy tak neuděláme chybu, když si vybereme z té džungle všemožných bioznaček právě tu nejvyšší kvalitu s certifikací DEMETER (více o ní kupř. na www.biodynamickakosmetika.cz). Jinak se se značkou DEMETER můžeme nejvíce setkat v Německu a v Rakousku v síti biodynamických prodejen DENNS.
- PRAVIDELNOST je časový faktor a lze ji uplatnit v běžném životě na mnoha úrovních – pravidelně, klidně a hlavně rovnovážně hluboce dýchat, pravidelně a pokud možno ve stejnou hodinu snídat a obědvat, pravidelně ve stejný čas jít spát a vstávat, pravidelně se hýbat a cvičit, pravidelně se věnovat fyzické práci a pak zase té duševní, stejně jako bývá „sedm tučných a sedm hubených let“… Prostě míti svůj řád a systém, podobně jako i příroda má svůj zavedený a neměnný řád a my se mu pouze přizpůsobujeme, neboť jsme její součástí, ne jejími pány!
- VYVÁŽENOST je podobna předchozímu, jen usměrňuje intenzitu pravidelnosti, neboť každý extrém, a to jak ve smyslu plus nebo minus, nese s sebou vždy následky – tedy ani moc, ani málo, ale zlatá střední cesta je tou pravou (cestou ku zdraví, kupř. jez dopolosyta, pij dopolopita a vyjdou ti naplno léta, dobrého pomálu apod.).
- DYNAMIKA je pohyb, a to vždy kupředu. Vyjadřuje život, který neustále plyne bez zastávek (Stagnací) a bez překážek (Blokád). Pokud se pak nějaké takovéto zábrany objeví, je třeba je vždy co nejdříve vyřešit, jinak se „zauzlí“ a posléze i „uhnízdí“ – a to hlavně v naší mysli!
Veškeré principy a zákonitosti, které probíhají v Přírodě (makrokosmu), stejně tak probíhají i v našem organismu (mikrokosmu). Když si představíme metronom (přístroj, který udává muzikantům rytmus) a jeho neustále se kmitající, pravidelně a vyváženě se kývající rafičku, tak tento příměr představuje všechny 3 zásady klasické čínské medicíny i v našem životě. Samozřejmě, že se někdy může naše pomyslná ručička vychýlit více či méně na jednu či druhou stranu, kupř. po vánočních lukulských hodech by mělo následovat období půstu (po masopustu). Jindy se zase její pohyb může urychlit nebo zpomalit, kupř. po rozverném divokém víkendu by mělo následovat období klidu a rozjímání. Někdy se dokonce může kmitající ručička na chvíli zaseknout a pak se trhavě a s přeskoky rozbíhat do obvyklého rytmu, kupř. náhlé a nečekané emoční šoky nás mohou „vykolejit“ v podobě bušení srdce, extrasystol či pocitu knedlíku v krku apod. Je zapotřebí tyto nežádoucí stavy ze sebe co nejrychleji a nejúčinněji setřást (ideálním pomocníkem je v tomto případě Spadnutí kamene ze srdce – kód 081), míti smysluplné řešení v záloze a hlavně neztrácet naději. Vždy by se však měla naše rafička co nejdříve vrátit zpět „do normálních kolejí“, tedy do správného a optimálního rytmu, který souzní s přírodou. Ten má také každý z nás od narození individuálně nastaven. Jen tak může náš metronom „šlapat jak švýcarské hodinky“.
V životě se totiž střídá vše možné v různých intenzitách – příliv a odliv, roční období, počasí (teplo × zima), strava („masožravci“ × vegani), emoce (radost × smutek) apod., přičemž naše emoce bývají těmi nejvíce určujícími, jež ovlivňují náš životní rytmus. Dle TCM při emočních stresech dochází k tzv. Stagnující energii QI Jater, jež utiskuje energii Sleziny – buď vůbec nejíme, nebo naopak zajídáme stres sladkým oslabené energie Sleziny) či se dopujeme kávou, cigaretami, alkoholem (snaha o rozptýlení Stagnace QI Jater). Člověk nemůže býti totiž ani trvale šťastný či nekonečně nešťastný, neboť nic netrvá věčně! Naštěstí i to neštěstí časem se otupí (si hrany) a díky dynamice ho přebíjí zase nové vjemy a události. Nejpodstatnější je však býti sám se sebou a s okolím klidně a vyrovnaně spokojený. Takovou spokojenost nám může přinášet právě Příroda s velkým P (pro někoho Vesmír nebo Bůh či TAO…), jež je i dárcem pokoje. Dodržování jejích principů, zákonitostí a (ne)psaných pravidel pak činí náš život dlouhodobě harmonický a radostný.
Tož ať náš život plyne hladce, pokojně a bez zábran – a když už na nějaké překážky narazíme, řiďme se slovy klasika: Per Aspera ad Astra neboli Přes překážky ke hvězdám!
Text: MUDr. Petr Hoffmann